Yer altı suyu akışı ve kalitesinin esnek hesaplama metodları (yapay sinir ağları, bulanık mantık) ile modellenmesi
Modeling of groundwater flow and quality in karstic systems using soft computing methods (neural networks and fuzzy logic)
  1. Tez No: 244861
  2. Yazar: BEDRİ KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MOUMTAZ RAZACK, PROF. DR. SERDAR BAYARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji (Hidrejeoloji) Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Karstik akiferler dünyada (yer yüzeyinin %12si) ve özelikle Akdeniz'in etrafında yer alan ülkelerde (ülke yüzeyinin %20'den %90'a kadar değişen bölümleri) yaygın olarak bulunmaktadır. Yeraltısuyu rezervlerinin önemli bölümü bu akiferlerden oluşur. Her iki ülkede de (Fransa ve Türkiye) karstik akiferler içme suyu amaçlı ve diğer ekonomik alanlarda (tarım, balık üretimi?) kullanılmaktadır. Bu ülkelerin bazı bölgelerinde de tek su kaynağı bu tip akiferlerdir. Karstik sistemler bu bağlamda sosyal ve ekonomik açıdan çok büyük önem taşırlar. Karstik akiferler hızlı kirletici taşınımına açıktır ve su tüketiminin artması nedeniyle aşırı kullanıma maruz kalmaktadır. Karstik akiferler ayrıca çok karmaşık ve değişik karakteristikler gösterir (heterojenite, anizotropi, ortamın süreksizliği, düzensiz akış). Bu nedenle geleneksel yöntemlerle bu sistemlerin tanımlanmaları oldukça güçtür. Karstik sistemlerin karmaşık yapılarından dolayı hidrodinamik parametrelerin (hidrolik gradyan, geçirimlilik vs) belirlenmesindeki zorluklar sistemlerin klasik kavramsal modellerinin (Darcy yasasına dayalı akış ve taşınım modelleri) yapılmasını güçleştirir. Araştırmaların yüksek maliyetlerde olması bu sistemlerin anlaşılması açısından diğer yöntemlerin (nümerik, stokastik vs.) araştırılmasını gerektirmektedir. Bu tezin amacı Fransa ve Türkiye'deki karstik akiferlerden saha (Veri Toplama Sistemi ve/veya hidrometeorolojik istasyon verileri) ve laboratuvar çalışmalarından elde edilecek veriler ile akışın ve su kalitesinin esnek hesaplama yöntemleri (yapay sinir ağları ve bulanık mantık) ile modellenmesidir. Çalışmada, Fransa'daki Angouleme şehri için kullanılmakta olan La Rochefoucauld karstik akiferi ile Arette şehri için kullanmakta olan Orbe karstik akiferi; Türkiye'deki Safranbolu şehri için kullanılmakta olan Safranbolu karstik akiferleri araştırma alanı olarak seçilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Karstic aquifers present a great extension throughout the world (12 % of the emerged grounds) and in particular in countries around the Mediterranean Sea (from 20 to 90 % of the surface of the Mediterranean countries). These aquifers represent important groundwater potentialities. In both countries (France and Turkey), these karstic aquifers are exploited for drinking water supply and other economic activities (agriculture, pisciculture...) and constitute the single water resource in certain areas of these countries. The role of these karstic hydrosystems in the social and economical context of some areas is extremely crucial. These aquifers are very vulnerable to contaminations and are overexploited, taking into account the increase in water requirements. Karstic aquifers are very complex and show very particular characteristics (strong heterogeneity, anisotropy, discontinuity of the medium, hierarchization of the flows), which make difficult any classical approach of identification of these systems and management of their water resources. The difficulty of modeling comes owing to the fact that these karstic systems are highly non-linear and are little adapted to the classical methods of identification (flow and transport modeling based on Darcy law). Soft computing methods (Artificial neural networks and fuzzy logic) are playing a key role in the modelling of complex and nonlinear problems. The uncertainty associated with the data, the immense size of the data to deal with, the diversity of the data type and the associated scales are important factors to rely on unconventional mathematical tools such as soft computing.In this thesis, the three pilot experimental sites are: the karst of La Rochefoucauld in France which is used in particular for the supply of the regional capital Angouleme; Orbe karstic spring which supplies the rural city of Arette (Southwestern France) and the karst of Safranbolu in Turkey which supplies the town of Safranbolu. The principal objective of this work is to test the ability of soft computing methods for modeling of complex karstic systems and predicting the discharge rates and quality of water at the outlets of these systems. The results show the ability of Soft computing method to model these highly non linear systems.