Enerji otomasyonu
Energy automation
  1. Tez No: 152862
  2. Yazar: İBRAHİM TANDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ALİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Enerji otomasyonu, Enerji kalitesi, Enerji Koruma Scada 'nın kelime anlamı“Supervisory Control and Data Acquisition ”dır ve kısaca Enerji Otomasyonu olarak tanımlanır. SCADA dünya üzerinde 30 yılı aşan bir geçmişe sahiptirAncak Türkiye'de son yıllarda kullanılmaya başlanmış ve rağbet edilen bir sistem haline gelmiştir. SCADA, çok geniş kullanım alanına sahip bir sistemdir. SCADA sistemi ; Enerji üretim, iletim, dağıtım ve tüketim ünitelerinde vs. kullanılır. Veri toplama, uzaktan izleme ve kontrollü kumanda olanağı sağlayan, veri saklama, raporlama ve arıza lokalizasyonu ve analizi fonksiyonlarına sahip bir sistemdir. Genellikle kullanıldığı yerler.Elektrik üretim ve dağıtımı yapan özel işletmeler, demiryolları, metrolar, havalimanları, denizlimanlan, iş merkezleri, sanayi bölgeleri, vb. Bu çalışmada Enerji otomasyonu (Scada) Sistemleri ve önemi incelenmiştir. Bunun Enerji kalitesinin düzeltilmesi,hızlı arıza lokalizasyonu yapılması, çabuk müdahale edilebilmesi ve güncel enerji koruma yöntem ve cihazları incelenmiştir. Ayrıca çeşitli ölçüm ve örneklerle çalışma desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
ENERGY AUTOMATION ( SCADA ) SUMMARY Keywords : Energy Automation, Scada, energy quality, energy protection The Scada at the word means“Supervisory Control and Data Acquisition ”and another means Energy Automation.However, The Scada Systems are useful since thirty year.But it's useful endatime in the Turkey and it was be a demand-The Scada have got very usage area.The Scada Systems are usage in energy productions,convegence,distribution and consuption systems. Control possibility to bring about with data collecting, distant to follow and it have got data back up, failure localization, failure analyze and report function.it is generally be used electric production and distrubition special managing, railways, subways, airports, seaports, business center, industry....etc. In the study, Energy automation ( Scada ) systems were to investigate and correct of“energy quality **, ”quick failure localization“,”quickly to interfence ", present Energy protection methods and piece of equipment. Some what apart, the study was to support some measure and some example. XI