Diizoforonun Aspergillus niger ile biyotransformayonunun ve antifungal aktivitesinin incelenmesi
The antifungal activity and biotransformation of diisophorone by the fungus aspergillus niger
- Tez No: 152883
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda bir seskiterpen olan diizoforon molekülünün Aspergillus niger (ATCC 10549) fungal kültürü ile biyotransformasyonu ve antifungal aktivitesi incelenmiştir. Diizoforon, bir adımda izoforon'dan elde edilmiştir. Bu bileşiğin A. niger ile biyotransformasyonu sonucu üç farklı mono hidroksillenmiş metabolit ürettiği ince tabaka kromatografisi yardımıyla tespit edilmiştir. Metabolitler kolon kromatografisi yardımıyla saflaştırılmış ve yapıları güncel spektroskopik yöntemler kullanılarak aydınlatılmıştır. Diizoforon molekülü'nün patojenik bir fungal kültür olan A. niger 'a karşı antifungal aktivitesi de incelenmiş ve 40 ppm üzerindeki derişimlerde iyi bir inhibisyon gösterdiği saptanmıştır. Çalışma süresince elde edilen maddelerin yapılarının karakterizasyonunda kullanılan güncel spektroskopik yöntemler; I.R, 1HNMR,13CNMR, DEPT, HSQC, HMBC, COSY, n.O.e ve X-ray kristal yapı analizlerinden oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
V] SUMMARY The aim was to study the antifungal activity and biotransformation of diisophorone, a sesquiterpen, by Aspergillus niger (ATCC 10549). Diisophorone was synthesized in one step from isophorone. Its biotransformation with A. niger yielded three mono hydroxylated metabolites as determined by the tic. Metabolites were purified by column chromatography and characterised using spectroscopic methods. The antifungal activity of diisophorone against a plant pathogen, A. niger, was also studied and found that it inhibited the growth of the fungus at 40 ppm concentration and above. Spectral methods used to determine the structure of the compounds synthesized during the work are I.R, lH NMR, 13C NMR, DEPT, HSQC, HMBC, COSY, n.O.e and X-ray crytallographic study.