Bazı sıvı metal ve alaşımlarının elektronik taşınım özellikleri
Electronic transport properties of some liquid metal and alloys
- Tez No: 152884
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞADAN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Bilindiği gibi sıvı metal ve alaşımları inceleyen sıvıhal fiziği bazı yaklaşımlar içermektedir. Bu yaklaşımları elde edebilmek için ilk olarak sıvı metal ve alaşımlarının yapısı belirlenmesi gerekir. Sıvı metal ve alaşımlarının yapısının belirlenmesi ile fiziksel özelliğin teorik olarak incelenme imkanı elde edilir. Bu çalışmada Ashcroft boş küre model potansiyelini ve katı küre modelini kullanarak bazı sıvı metal ve alaşımları için yapı faktörleri elde edildi. Elektronik taşınım özelliklerinden biri olan özdirenç, Ziman formülünü kullanarak hesaplandı. Sıvı metal ve alaşımlarda Ziman formülü kullanarak elde edilen özdirenç değerlerinin deneyle daha iyi uyuşum içinde olabilmesi için, Ferraz - March yaklaşımı kullanıldı. Yapılan literatür taramalarda sm metal ve alaşımlara Ferraz - March yaklaşımı uygulanabileceği vurgulanmış ancak K ~ Cs sıvı alaşımı için uygulanmamıştır. Bizde bu çalışmada ilk kez K - Cs sıvı alaşımı için Ferraz - March yaklaşımını kullanarak deneysel sonuçlara daha yakın değerler elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Katı küre modeli, model potansiyel,sıvı metal ve alaşımlar, yapı faktörü,özdîrenç.
Özet (Çeviri)
SUMMARY As it is known liquid physics has different approaches to study liquid metals and alloys. To use these approaches there is a need to know the structure of liquid metals and alloys. This structure gives the basis for a theorical research of their physical properties. In this work, we obtained the structure factors of liquid metals and alloys using the Ashcroft empty core potential method in conjuction with the hard sphere method. We computed the resistivity using the Ziman formula. In order to get more consistent results with the experiments we used the Ferraz - March approach. In the previously performed researches it has been indicated that this approach can be used for liquid metals and alloys but it has never been applied to K - Cs liquid alloy. Applying the Ferraz - March method to these K - Cs liquid alloy we showed that it is possible to obtain more consistent results with the experiments performed so far. KEY WORDS: Hard sphere method, model potential, liquid metal and alloys, structure factors, resistivity.