Bazı sesquiterpenlerin ve füranosteroidlerin Cephalosporium aphidicola fungal kültürü ile biyotransformasyonunun incelenmesi
Biotransformation of some sesquiterpens and furanosteroids whith cephalosporium aphidicola fungal culture
- Tez No: 152964
- Danışmanlar: Y.DOÇ. İSMAİL KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
IV ÖZET Bu çalışmamızda bir sesquiterpen olan diisophorone ve bir furanosteroid türevi olan [5'-metilfürano-(4',3',2'-4,5,6)-pregn-5-ene-3,20,dione]'un Cephalosporium apidicola (IMI 68689) fungal kültürü ile biyotransformasyon reaksiyonları incelenmiştir. Diizoforon, bir adımda izoforon'dan elde edilmiş, Cephalosporium aphidicola (IMI 68689) fungal küfü ile biyotransformasyonu incelenmiştir. Biyotransformasyon sonucu birçok metabolit oluştuğu ince tabaka kromatografisi yardımıyla tespit edildi. Bu metabolitlerden sadece bir tanesi kolon kromatografisi yardımıyla saflaştırılabilmiş ve yapısı aydınlatılmıştır. Progesteron yan zincirine sahip furanosteroid yapısına sahip olan diğer bir molekülümüz olan 5'-metilfürano-(4',3',2'-4,5,6)-pregn-5-ene-3,20,dione, dört adımda bir steroid hormon olan pregnenolondan elde edilmiş ve Cephalosporium aphidicola ile biyotransformasyonu incelenmiştir. Biyotransformasyon sonucu herhangi bir metabolit elde edilememiş, sadece substrat molekülü % 60 oranında geri kazanılmıştır. Bu sonuç, substrat molekülünün mikroorganizmada mevcut olan enzim sistemlerinden hiçbir tanesine bağlanabilmek için gerekli olan yapısal geometriye sahip olmadığını ortaya koymuştur. Sentezlenen maddeler ve elde edilen metaboliflerin yapıları spektroskopik yöntemler (*H NMR, 13C NMR, I.R. vb.) kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The goal of this study is to study the biotrnasformation of a sesquiterpen, di- isophorone, and a furanosteroid derivative, 5'-metilfurano-(4',3',2'-4,5,6)-pregn-5-ene- 3,20-dione, by Cephalosporium aphidicola fungal culture. Diisophorone was synthesized in one step from isophorone and its biotransformation with Cephalosporium aphidicola (IMI 68689) yielded a complex mixture of metabolites determined by the thin layer chromatography. Only one metabolite was purified from this mixture using column chromatography and its structure was established. A furanosteroid structure with progesteron side chain was synthesized in four steps starting from readily available steroid hormone pregnenolone and its biotransformation with Cephalosporium aphidicola was also carried out. No metabolites were isolated from biotransformation experiment with the exception of recovering the starting material in 60% yield. This result showed that the substrate did not posses structural requirements for fitting in the active sites of any enzymes systems that fungal culture has. The structure of the compounds synthesized and metabolites recovered were identified using spectral methods such as lU NMR, 13C NMR, I.R. etc.