Diizoforonun Cephalosporium aphidicola ile biyotransformasyonun incelenmesi
Biotransformation of diizophorone by the fungus Cephalosporium aphidicola
  1. Tez No: 152892
  2. Yazar: ASLI GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL KIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada bir seskiterpen olan diizoforon molekülünün Cephalosporium apidicola (IMI 68689) fungal kültürü ile biyotransformasyonu incelenmiştir. Diizoforon, bir adımda izoforon'dan elde edilip, C. aphidicola fungal kültürü ile biyotransformasyonu incelendi. Biyotransformasyon sonucunda birçok metabolit oluştuğu ince tabaka kromatografısi yardımıyla tespit edilmiş, bu metabolitlerden iki tanesi kolon kromatografisi yardımıyla saflaştırılabilmiş ve yapısı aydınlatılmıştır. Çalışma süresince elde edilen maddelerin yapılan spektroskopik yöntemler (]H NMR, 13C NMR, I.R. vb.) kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to study the biotransformation of a sesquiterpen, diizophorone, by Cephalosporium aphidicola (IMI 68689) fungal culture. Diizophorone was synthesized in one step from isophorone and its biotransformation with C. aphidicola yielded a complex mixture of metabolites determined by the thin layer chromatography. Two metabolites were purified from this mixture using column chromatography and their structures were established. The structure of all the compounds from the work were identified using spectroscopic methods (lH NMR, 13C NMR, I.R. etc.)