Taksi elipslerin özellikleri üzerine
The properties of taxicab ellipses
  1. Tez No: 152891
  2. Yazar: SULTAN TORUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RÜSTEM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Bu çalışmadaki amaç taksi elipslerinin genel özeliklerinin incelenmesidir. Birinci bölümde, taksi elipslerinin genel denklemleri ele alınarak asal ve yedek çapları belirlenmiş asal eksen, yedek eksen ve odaklar arası uzaklık lar arasında bazı bağıntılara varılmıştır. îkinci bölümde asal ve yedek çaplar kullanılarak taksi elipslerin asal ve yedek teğet teksi çemberleri bulunmuştur. Üçüncü ve dördüncü bölümde, taksi elipslerinin sırasıyla çevre ve alan for mülleri ifade edilmiş, son bölümde de aynı odak noktalarına sahip öklid ve taksi elipsleri incelenerek taksi elipslerin köşe noktalarından geçen öklidyen elipsleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study, some properties of the taxicab ellipses are investigated. In the first chapter, the major and minor diameters of the taxicab ellipses are determined and some relations among these diameters and distances between the foci are given, using the general equation of the related taxicab ellipses. And the second chapter, the major and minor tangent taxicab circles are found by using the major and minor diameters. In the third and fourth chapter, the circumference length and area formulas of the taxicab ellipses are given. In the last chapter, the taxicab ellipses which the same focus points with the Euclidean ellipses are examined. And finally, the Euclidean ellipses passing through edge points of taxicab ellipses are determined.