Çorum ili Boğazköy-Alacahöyük Milli Parkı florası
The flora of Boğazköy-Alacahöyük (Çorum)
  1. Tez No: 152894
  2. Yazar: ÖZGECAN UYSAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EBRU ATAŞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu çalışmada Boğazköy-Alacahöyük (Çorum) Milli Parkı florası incelenmiştir. Çalışma alanı Davis'in (1965) Grid sistemine göre A5 karesi içinde bulunmaktadır. Çalışma alanında 40 familyaya ait 130 cins, 195 tür ve türaltı takson tespit edilmiştir. Bunlardan 30 tanesi A5 karesi için yenidir. Alanda 19 endemik takson tespit edilmiş ve endemizm oranı % 9. 74 'dür. Bölgede taksonlann fioristik bölgelere göre dağılımında % 20 Ir.-Tur. elementleri, % 9.74 ile Akdeniz elementleri, % 7.69 ile Avrupa Sibirya elementleri ve % 1.02 ile Hyrcano-Euxine elementleri izlemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the flora of Boğazköy-Alacahöyük (Coram) Nation Park has been studied. 40 families, 130 genera, 195 species and subspecies taxa have been found on the studied field. 33 taxa are records for A5 square. 19 endemic taxa found in the field and the rate of endemism is 9.74 %. In the research field the dispersion of taxa according to floristic areas are 20 % Ir.-Tur. elements, 9.74 % Medit. elements and 7.69 % Euro-Sib. elements and 1.02 % Hyrcano-Euxine elements.