Bazı sübstitüe piridin türevlerinin asitlik ve bazlıklarının kuantam kimyasal incelenmesi
Quantum chemical studies on acidity and basicity of some substituded pyridin derivatives
- Tez No: 152893
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL ÖĞRETİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, sübstitüent içeren bazı piridin türevlerinin asitlik ve bazlıkları kuantum kimyasal semiempirik yöntemler kullanılarak hesaplanmış, deneysel verilerle karşılaştırılarak olası paralellik araştırılmıştır. Araştırmaların sonucunda deneysel sonuçlar ve hesaplanan sonuçlar arasında iyi bir uyum olduğu görülmüş ve en iyi regrasyon değerleri AMI ve PM3 yöntemleriyle elde edilmiştir. Protonlanma mekanizmalarının incelenmesi sonucunda, 4-vinil piridin dışındaki moleküllerin protonlanmasının, piridin halkasının azotu üzerinden olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, the acidity and basicity of some substituted pyridin derivatives were investigated by using quantum chemical semiempirical methods. Any possible correlation between the calculated and experimental results were searched. An acceptable parallelizm between the literature values of pKa and the calculated ones was obtained, The best regression values were observed by AMI or PM3 methods. The search for protonation machanism revealled out that with the exception of 4-Viniyl pyridin the center of protonation is nitrogen atom of the pyridin ring.