Demir preparatı kullanan hamilelerde kan demir değerlerinin incelenmesi
- Tez No: 1529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN TERZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
-78- ö z Demir insan vücudu için biyolojik öneme sahip bir element olup, yetişkindeki toplam miktarı 3,5-4 gr arasında değişmektedir. Ağız yola ile alınan demir, özellikle duodenum seviyesinde mukoza hücrelerine aktarmakta, hücrelere nakil, depolanması ve kullanılması değişik düzeylerde moleküler genetik temele bağlı: kontrol sistemleri ile düzenlenmektedir. Bu çalışmada denek grubumuzu, yaşları 18-35 arası değişen (Art. ort. 24.06 ± 0.74} 33 hamile oluşturdu. Bunlarda demir preparatı kullanım öncesi kontrol (K) ve demir preparatı kullanımından 4 hafta (1) ye 8 hafta (2) sonra olmak üzere üç kez hemoglobin (Hb), Semra demiri (Fe), Total demir bağlama kapasitesi (T33BK), Hemotokrit (Htc), Satürasyon yüzdesi {% Sat) değerleri standart koşullarda ölçüldü. Sonuçların istatistiksel analizinde Hb(K) ile Hb (2) arasında azalırsa yönünde, TDEK (K) ile TCEK (1) ve TDEK (2)"nin aritmetik ortalaması arasında artma yönünde anlamlı farklılıklar gözlendi (p < 0.05). Diğer bulgular arasında ise, anlamlı bir fark bulunamadı. Ayrıca ölçülen, hemoglobin değerleri, 10.75 ± 8.25 g /dl' nin üzerinde olduğunda, seram demir değerleri ise aynı yönde paralellik gösterdi. Sonuç olarak, hamilelikte klinik değerlendirme yaranda serum demiri ve TDEK düzeylerinin hemoglobin ile birlikte -kısıtlı olanaklarda yalnız hemoglobin değeri -0 ölçülerek alınacak demir preparatının ayarlanması, belirli zaman aralıklarında ölçümlerin tekrarlanması, kişiye özgü farklılıklardan meydana gelebilecek hataların önlenmesi yönünden önem taşmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Iron is an important dement, for the human body and the total amount in adult ranges from 3.5 to 4 g. Iron taken in orally is especially transported to mucosal dsiodeaum. cells. Its transport to body cells, its storage and its bioavaliability are regulated at different levels by control systems based on molecular geneties. The research group consists of 33 pregsants aged 18-35 years (arith mean: 24.06 ± 0.74). Levels of Hemoglobin (Hb), serum iron (Fe), total iron binding capacity (TISC), hematocrit (Hte), satüration percestt % (% Sat) were nseasared before intake of iron tablets (C) and after periods of 4 ( î ) and 8 (2) weeks. All the experiments were carried out in standardised conditions.