Ege yöresi dermatomikoz etkenleri
  1. Tez No: 1528
  2. Yazar: ÜMRAN ULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELAHAT OKUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
- 73 - ÖZET Dokuz EylUl üniversitesi Uygulama Ilastahanesi Mikrobi yoloji Anabilim Dalı Mikoloji labratuvarma notı iki yıl (1934- 1985) içinde dermatolojik yakınmalarla başvursa "00 has banın 395*iade hastalık etkeni fımguslar izole edilmiştir. Bunlardan 203' ti Dermatophyte, 192' si ise diğer etkenlerdir. Dermatophyte1 lerin Dağılımı Şöyledir. :. fTTilchophyton rubrum Epidermmophyton floccosum Micro sporum canis Trichophyton mentagrophytes Trichophyton violaceum 1 fo 0,1 Diğer Etkenler ise : Candida albicans Pi tyro sporum ' Corynebacterium munitissimun Geotrichum candidum Demodex Aspergillus niger Hastalığın 13-35 yaş grubunda yo'Junlaştı'jinı grUyöruz. Yaz aylarında hasta sayısında artış olduğu ve buna bağlı olo- rakta dermatofit türlerinin artışı gözlenmiştir. Anatomik lezyonlarda saptanan dermatofit türleri ise: Tinea pedis' te T. rubrum, Tinea corporistte 7.1. canis, Tİnea inguinalis'te E. floccosum daha sıklıkla izole edilmiştir. i Bu çalışma ile Ege Bölgesi Dermatomycose abkenleri hak kında epidemiyolojik bir bilgi vermek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
- 74 - SUMMARY Specimens from total 080 patients with dermatologies! disturbances have been examined, in mycology, laboratorium of Dept» of Microbiology, Dokuz Eylül University Hospital and 395 dermatomycoses have been izolated as the cauiative agents. 203 Dermatophytes and 192 other dermatomycones are diagnosed as follow t Dermatophytes : Trichophyton rubrum ?“; iEpidermophyton floccosum Microsporum canis : Trichophyton mentagrophytes Trichophyton violaceum, Other dermatomycoses : Oandida albicans Pi tyro sporum ~ Oorynebacterium munitissimum 4 Geotriohum candidum Demodex Aspergillus niger infections were mostly among 13-35 age groups and higher ins idans were in summer months. Dermatophytes.; which were mostly Isolated acording anatomical lesions are: T. rub- rum from Tiena pedis, M. canis from Tiena corporis, E.floocosum from Tiena inguinalis. ”We tired to in the Ege region. We tired to give the incidence of human Dermatomycoses