Bazı metil sübstitüe piridin türevlerinin asitlik ve bazlık davranışlarının teorik olarak incelenmesi
Theoretical studies on acidity and basicity behaviours of some methyl substituted pyridine derivatives
  1. Tez No: 152903
  2. Yazar: HURİYE DİLEK TAŞÇI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DEVRİM ÖZÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada bazı metil sübstitüe piridin türevlerinin termodinamik özellikleri AMI, PM3 ve MNDO yarı deneysel yöntemleri ile hesaplanmıştır. Deneysel veriler ile teorik veriler arasındaki uyum değerlendirilmiştir. Çalışılan moleküllerin yarı deneysel yöntemler ile teorik olarak hesaplanan asitlik sabitleri ( pKa), proton ilgileri (PA), sübstitüent sabitleri ( a ) ve nükleofıllikleri (n) ile deneysel olarak bulunmuş asitlik sabitleri ve sübstitüent sabitleri arasında bir uyum olduğu gözlenmiştir. Teorik hesaplamalarda, AMI yöntemi ile hesaplanan sonuçların -altı üyeli halkalarla ilgili önceki çalışmalarda olduğu gibi, deneysel sonuçlara daha uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, thermodynamic properties of some methyl substituted pyridine derivatives were calculated theoretically by using AMI, PM3 and MNDO semi- empirical methodes. The parellelism of the theoretical and experimental results were discussed. It has been observed that the parellelism between the acidity constants (pKa ), proton affinities (PA), substituent constants and nucleofilicities (n) the pyridine derivatives which were calculated on the computer using semi-empirical methods and acidity constants, substituents constants which were found by experimental methods. Theoritical calculations showed that, AMI method gave the best fit to the experimental values suggested in earlier works for 6- membered rings.