Ergene Havzası yeraltı suyu kirliliğinin araştırılması
Investigation of ground water pollution within the Ergene Basin
- Tez No: 152917
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GALİP YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
VI ÖZET Bu çalışmanın amacı; Ergene Havzası'ndaki yüzey ve yeraltı sularından alınan su örneklerinde yapılan rutin kimyasal ve ağır metal analizlerinden faydalanarak havzanın yeraltı suyu kalitesinin belirlenmesi ve yeraltı suyu kirliliğinin zaman içerisindeki değişimlerinin irdelenmesidir. Son yıllarda Ergene Havzası içerisinde yer alan, özellikle Lüleburgaz-Çorlu-Çerkezköy E-5 karayolu boyunca yoğunlaşan sanayi işletmeleri ile havza genelindeki tarımsal aktiviteler sonucunda yeraltı suyunun kalite problemleri giderek artmaktadır. Zamana bağlı olarak su kalitesindeki bu kötüleşmenin derecesini araştırmak amacıyla Ergene havzası içerisinde yüzeysuyu ve yeraltısuyudan örnekler alınarak (DSİ tarafından) incelenmiştir. Analiz sonuçları, yağışlı ve kurak dönemler için ayrı ayrı irdelenerek değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda, Ergene Havzası'ndaki sularda görülen organik ve inorganik kirliliğin, yüzey sularında endüstriyel-evsel atıklar ve tarımsal aktiviteler kaynaklı olduğu, yeraltısularında ise jeolojik yapı ve endüstriyel-evsel atıklardan ileri geldiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT The aim of this study is to determine the groundwater quality and its changes in time on the basis of chemical and trace metal analyses in waters collected from the Ergene Basin. As a result of intense industrial activities along the Lüleburgaz-Çorlu-Çerkezköy E-5 highway and agricultural activities in the Ergene Basin, the quality of grounwater is getting deteriorated. In order to examine this time-dependent deterioration, surface and groundwaters in the Ergene Basin were analyzed. Analysis results of wet and dry periods were evaluated separately and compared each other. Organic and inorganic contamination in the waters of the Ergene Basin are believed to originate from surface water, industrial and municipal waste and agricultural activities while groundwater contamination is derived from geological units and industrial activities.