Kısmi diferensiyel denklemler-riemann yüzeyleri
Partial differential equations-riemann surfaces
  1. Tez No: 152918
  2. Yazar: GÜNER ILICAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. COŞKUN TAYFUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Doktora tezi olarak hazırlanan bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, bütünlüğü sağlamak için, kısmi diferensiyel denklemlerin çözümleri ve sınıflandırılması hakkında kısaca genel bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, ilk defa 1928 yılında H. Grötzsch tarafından ortaya atılan yarı konform dönüşümler ve bu dönüşümlerin temel Özellikleri incelenmiştir. Yarı konform dönüşümlerin düzlemde kısmi diferensiyel denklemlere uygulanması ilk önce Laurent' ev ve Morrey, daha sonra Nirenberg tarafından verilmiştir. Bu çalışmanın üçüncü bölümünde yarı lineer eliptik kısmi diferensiyel denklemlerin sınır değer problemlerinin çözümlerinin varlığı ve tekliği incelenmiştir. Daha sonra çözümlerin ve kısmi türevlerinin Holder koşulunu sağladığı gösterilmiştir. Son olarak bazı uygulamalar verilmiştir. Dördüncü bölümde, yapılan bu çalışmanın sonuç ve değerlendirmesi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY This study is prepared as Ph.D. thesis which consist of four sections. In the first section of the study, in order to obtain unity, information about the solutions and classification of second order partial differential equations is given. In the second part, quasi-conformal mappings and the basic properties of these mappings, which were first proposed by H. Grötzsch in 1928, were analyzed. The applications of quasi-conformal mappings on second order partial differential equations on plane was first made by Laurent' ev and Morrey then, by Nirenberg. In the third section of this study, the existence of a solution for the boundary- value problems of quasi-linear partial differential equations for convex regions on plane is studied.Then, it shown that solutions and partial derivatives satisfy Holder condition.At last some applications are given. In the last section, the conclusion and evaluation of these studies were expressed.