Çok katlı çerçevelerdeki maksimum moment tesirlerini veren hareketli yük düzenlemesi
Live load arrangement giving maximum moment influences in multi-story frames
  1. Tez No: 67428
  2. Yazar: ERCENK ŞIKYAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUHİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Mühendislik yapılarının analizinde, hareketli yüklerin maksimum ve minimum kesit tesirlerini verecek şekilde düzenlenmesinin gerekliliği yönetmelikler tarafından ifade edilmektedir. Fakat çok katlı ve açıklıklı çerçevelerde çok fâzla sayıda yükleme ve analiz yapmak gerekmektedir. Bu yüzden daha az sayıda çözümleme yaparak kesin sonuca daha yakın çözümler elde etmek daha pratik bir yaklaşım olacaktır. Maksimum ve minimum kesit tesirlerini veren hareketli yüklerin düzenlenmesi tesir çizgilerinden yararlanılarak elde edilmektedir. Bu çalışmada; önce tesir çizgileri izostatik ve hiperstatik sistemlerde olmak üzere iki bölümde incelenmiş ve buna göre maksimum ve minimum kesit tesirlerini veren hareketli yük düzenlemeleri incelenmiştir. Çok katlı çerçevelerde hareketli yük düzenlenmesi için daha önce önerilen mevcut yöntemler araştırılmış, bunlara ilaveten basit bir yöntem sunulmuştur. Örnek bir çerçevede mevcut yöntemlerle sunulan yöntemin karşılaştırılması yapılmıştır. Böylece hareketli yükün oluşturacağı en büyük kiriş mesnet momentlerini en az kombinasyonlarda saptamanın yolları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
It ıs expressed by regulations that in the analysis of engineering structures the organization of live load arrangements should be as such to give the effect of maximum and minimum internal forces. But there must be a great number of loading and analysis in the multi-story bay frames.So,it will be practical to make a less number of analysis in order to obtain more or less definitive solutions. The organization of live load arrangements which give maximum and minimum internal forces is obtanied by making use of influence linesin this study; influence lines are examined in two classes as isostatic and hyperstatic systems and in accordance with that organized live load arrangement which gives maximum and minimum internal forces is examined. Proposed present methods are investigated for the organized live load arrangements in the multi-story frames and in addition, a simple method is presented a comparison of the proposed method is made with the present methods in a model frame. Thus, the ways of estimating the biggest support moments formed by live load arrangements is investigated at the minimum number of combinations.