Eskişehir ili şehir merkezi karasal gastropoda türlerinin belirlenmesi
The determination of terrestial gastropoda species in the city center of Eskişehir
- Tez No: 152923
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM METE MISIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Bu çalışma Ekim 2003 -Mayıs 2004 tarihleri arasında Eskişehir îli Şehir Merkezi Karasal Gastropoda faunasını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma boyunca Eskişehir'de belirlenen 12 farklı lokaliteden Karasal Gastropoda örnekleri toplanmış ve teşhisleri yapılmıştır. Söz konusu lokalitelerden Prosobranchia altsınıfına dahil.1 cinsten 1 tür, Pulmonata altsınıfına dahil 15 cinsten 15 tür, 1 alttür teşhis edilmiştir. Tespit edilen türlerin ekolojilerine ilişkin gözlemler de sunulmuştur. Çalışma bölgesinde bulunan alttür ve türler; Chondrula microtragus tricuspidata, Monacha solidor, Cernuella virgata, Helix lucorum, Cochlicopa lubrica, Multidentula ovularis, Oxyloma elegans, Xeropicta derbentina, Vitrea lodosi, Zebrina detrita, Eobania vermiculata, Lauria cylindracea, Metafruticicola berytensis, Monacha carascaloides, Physa acuta, Stagnicola palustris, Fagotla s angarlca 'dır. Bu çalışmada tespit edilen Cernuella virgata, Cochlicopa lubrica, Vitrea lodosi, Lauria cylindracea, Metafruticicola berytensis, Monacha carascaloides, Stagnicola palustris İç Anadolu Bölgesi'nden ve Eskişehir çevresinden ilk kez bildirilmektedir. Tür çokluğu açısından da en zengin lokalite 7 tür ve 1 alttürle Anadolu Üniversitesi Japon Bahçesi'dir. En en az tür içeren lokaliteler de 2 türle Tülomsaş Parkı ve Terminal Çevresi'dir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was done to find out terrestrial Gastropoda species in the city center of Eskişehir between October 2003 and May 2004. During the study, Gastropoda samples were collected and identified from the 12 localities which had been determined in Eskişehir. At the above cited localities, it was identified that 1 species of 1 genera belong to subclassis Prosobranchia and 15 species and 1 subspecies of 15 genera belong to subclassis Pulmonata, classis Gastropoda. Also some observations have been presented according to ecology of determined species. The subspecies and species around the study region were Chondnda microtragus tricuspidata, Monacha solidor, Cernuella virgata, Helix lucörum, Cochlicopa lubrica, Multidentula ovularis, Oxyloma elegans, Xeropicta derbentina, Vitrea lodosi, Zebrina detrita, Eobania vermiculata, Lauria cylindracea, Metafruticicola berytensis, Monacha carascaloides, Physa acuta, Stagnicola palustris, Fagotia sangarica. Cernuella virgata, Cochlicopa lubrica, Vitrea lodosi, Lauria cylindracea, Metafruticicola berytensis Monacha carascaloides, Stagnicola palustris that had been detemined around the study region are new record for Mid Anatolian and Eskişehir. Also at the angle of species majority the Japanese Garden- Anadolu University with 7 species and 1 subspecies is the richest locality. At the least species contains locality are Tülomsaş Garden, Terminal region with 2 species. n