Vermiküler grafitli dökme demirlerde kesit farklılığının mikroyapıya ve mekanik özelliklere etkisinin incelenmesi
Investigating the effects of different section sizes on the microstructure and mechanical properties of the compacted graphite cast irons
  1. Tez No: 152939
  2. Yazar: SAADETTİN PEY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. REMZİ GÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
V ÖZET Bu çalışmada lamel ve küresel grafitli dökme demirlerin mekanik özellikleri arasında mekanik özelliklere sahip olan ve gösterdiği bu mekanik özellikler sayesinde günümüzde oldukça fazla kullanım alanı kazanmaya başlayan vermiküler grafitli dökme demirlerde kesit farklılıklarının dökme demirin mikroyapısı ve mekanik özelliklerine olan etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla mikroyapısal analizler ve mekanik deneylerde kullanılacak numuneleri elde etmek için 27 mm, 36 mm ve 56 mm kesit kalınlıklarına sahip üç basamaktan oluşan merdiven blok dökülmüştür. Döküm işlemi küresel grafitli dökme demir üretim teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Döküm işlemi sırasında magnezyum ilavesi FeSiMg işlem alaşımı kullanılarak yapılmıştır ve ilave edilecek işlem alaşımı miktarı kalıntı magnezyum oranı %0,0 1 7 olacak şekilde hesaplanmıştır. Deneysel çalışmalarda mikroyapı analizi sonucunda en ince kesitten en kalın kesite doğru % küresel grafit oranının sırasıyla %15,45, %14,51 ve %13,84 olduğu ve numunelerin matris yapılarının perlit %'lerinin sırasıyla %9,6, %30,24 ve %16,7 olduğu görülmüştür. Çekme deneyi sonucu, 36 mm kesit kalınlığına sahip basamaktan alınan numuneler ortalama 411,5 MPa, 56 mm kesit kalınlığına sahip basamaktan alman numuneler 397,8 MPa çekme dayanımı göstermişlerdir. Charpy darbe deneyi sonucu, 26 mm kesit kalınlığına sahip basamaktan alınan numuneler 0,201 J/mm2 ve 56 mm kesit kalınlığına sahip basamaktan alınan numuneler 0,165 J/mm2 darbe dayanımı göstermişlerdir. Deney sonuçlarına dayanarak vermiküler grafitli dökme demirlerde kesit kalınlaştıkça, dolayısıyla soğuma hızı azaldıkça vermiküler grafit oluşumunun arttığı ve mikroyapıdaki küresel grafit oranının azaldığı görülmüştür. Yine soğuma hızının azalmasıyla yapıda daha çok vermiküler grafit oluşup küresel grafitlerin azaldığı kalın kesitlerde daha ince kesitlere göre numunelerin çekme ve darbe dayanımlarının düştüğü gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, section differences on the microstructure of the cast iron and the effects of their mechanical properties have been investigated in the compacted graphite cast iron which has mechanical properties among the properties of spherical and lamellar graphite cast irons and having a common utility in our date thanks to mechanical properties. In order to obtain the microstructural analysis and the specimens which will be use in the mechanical experiments, three-staged block which has 27 mm, 36 mm, and 56 mm wall thicknesses has been casted. Casting process has been done by using production techniques of spherodial graphite cast irons. During the casting process, the addition of FeSiMg has been done by using spherodial graphite production techniques and the amount of compacted graphite structure residual magnesium ratio which will be added counted as %0,01 7. As a consequence of microstructure analyze in the experimental studies, it has been observed that rate of spherodial graphite %15,45, %14,51 and %13,84 is end the perlite percentage of the microstructures are %9,60, %30,24 and % 16,70 (from the thinnest section to thicker sections). At the end of the tensile test it has been observed that the specimen taken from the step which has 36 mm section thickness, and the specimen taken from the step which has 56 mm section thickness and averagely 41 1,5 MPa have shown 397.8 MPa tensile strength. At the end of the Charpy impact test, the specimens taken from the step which has 26 mm section thickness and the specimens taken from the 0,201 J/mm and 56 mm have shown impact strength. Relying on the results of the experiment, the thicker section in compacted graphite cast irons, the rate of cooling decreases, the formation of vermicular graphite increases and the rate of spherodial graphite decreases. With the decrease of the cooling rate it has been observed that the vermicular graphite forming in the construction is high and the spherodial graphite is low and in thick section rather than, thin section it has been observed that the tensile and impact strengths of specimens decrease.