Karşılık getirme analizi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerine yönelik bir uygulama denemesi
Correspondence analysis and an application test directed to the students in The faculty of Economics and administrative sciensces of Eskişehir Osmangazi University
- Tez No: 152959
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ele alman çoğu çalışmada, göz önünde bulundurulan değişkenlerin birbirleriyle nasıl bir ilişki içerisinde bulunduğu belirlenmeye çalışılır. İkiden fazla sözel değişkenin göz önünde bulundurulduğu çalışmalarda çok boyutlu kontenjans tablolarına başvurulur. Çok boyutlu kontenjans tablolarının analizinde kullanılan çok sayıda istatistiksel teknik vardır. Bu çalışmada söz konusu tekniklerden Karşılık Getirme Analizi (Correspondence Analizi) üzerinde durulmuştur. Veri toplama aracı olarak anket tekniğinin seçildiği bu çalışmada Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerine uygulanan anketle öğrencilere sosyo-kültürel, sosyo-ekonomik ve demografik özellikleri ile okumakta oldukları üniversite ve farklı konular hakkında görüşlerini yansıtan çeşitli sorular yöneltilmiştir. Daha sonra bu soruların her biri bir değişken olarak ele alınmış ve söz konusu değişkenler ve düzeyleri arasındaki ilişkileri Karşılık Getirme Analiziyle ortaya koymak amaçlanmıştır. Yapılan bu çalışma, araştırmada elde edilen bulguların özetlendiği ve bazı önerilerin yer aldığı sonuç ve öneriler bölümüyle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In many studies, the relation type of the variables that are considered on is tried to find out. In the studies in which more than two verbal variables are investigated, the multidimensional contingency tables are applied. There are many statistical techniques used to analyze multidimensional contingency tables. In this study, correspondence analysis, which is one of these techniques, is worked on. In this study in which the questionnaire technique is chosen in collecting data, various questions about the student's, attending Faculty of Economics and Administrative Sciences of Eskişehir Osmangazi University, socio-cultural, socio economic and demographic features and their opinions about their university and their ideas on different topics are asked. Then each one of these questions are dealt with as a variable and it is aimed to put forward the relations between these variables and their levels by Correspondence Analysis. This study is completed by the part of results and advices, which includes some advices and summarizes the results that are obtained in the research.