Eskişehir ilinde bir buzdolabı fabrikasında kojenerasyon sisteminin teknik ve ekonomik analizi
Technical and economical analyisis of cogenerasyon system in a refrigerator factory in Eskişehir/Turkey
  1. Tez No: 152960
  2. Yazar: YUSUF SERHAT ÇATALORMAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HAYDAR ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türkiye Me özel sektörün enerji yatırımı yaparken tercih ettiği, konvansiyonel enerji üretim tesislerine göre çalışma verimleri çok yüksek olan kojenerasyon sistemlerinin incelenmesi yapılmış, ülkemizin elektrik enerjisi politikasındaki önemi vurgulanmıştır. Öncelikle, kojenerasyon sistemlerinin tanıtımı yapılmış, çeşitleri belirtilmiştir. Daha sonra, ülkemizde kojenerasyon sistemlerinin gelişimi, dağılımı ve konumu incelenmiş ve özel sektör enerji yatırımcılığının hukuki alt yapısı değerlendirilmiştir. Son olarak, kojenerasyon sistemlerinin çalışma koşullarının daha iyi anlaşılabilmesi için halen işletim halinde olan, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde kurulu, bir buzdolabı fabrikasının kojenerasyon tesisinin detaylı incelenmesi yapılmıştır. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, cogeneration system preferred by private sector during energy investment which have more operation efficiency when compared to conventional energy production plants were investigated and the importance of Turkey in electric energy politics was stressed. First, the definition of cogeneration systems was given and their varieties were mentioned. Then, the development, distribution and location of cogeneration systems in Turkey were examined and the legal substructure of private sector energy investment was evaluated. Finally, in order to understand presently operation conditions of a cogeneration plant, a detailed investigation of a cogeneration plant of a refrigerator plant in Eskişehir Organized Industrial District was carried out. V