Bilgisayar yardımıyla pompa ve vantilatör tasarımı
Pump and fan designing by using computer
- Tez No: 152958
- Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR PANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET 21. yüzyıla girdiğimiz şu dönemde teknolojinin sunduğu nimetlerle insan oğlu özellikle bilgisayar alanında çok büyük gelişmelere imza atmıştır. Bununla birlikte ortaya çıkan enerji sıkıntısının ileriye dönük büyük bir problem olacağı kaçınılmazdır. Gelişen dünyada Makine Mühendisleri teknolojiyi kullanarak teknolojinin doğurduğu ve doğuracağı sıkıntıları bertaraf edebilmek için araştırmacı ve yaratıcı bir kişiliğe bürünmüşlerdir. Makine Mühendisliğinin konuları olan pompalar ve vantilatörler de akışkana enerji veren makinalardır. Enerjinin elde edilmesi hayli güç, kayıpsız iletilebilmesi imkansızdır. Bu nedenle enerjinin söz konusu olduğı' pompaların ve vantilatörlerin tasarımında yapılacak hesaplamalarda o denli önem kazanmaktadır. Bilgisayar Yardımıyla Pompa ve Vantilatör Dizaynı bu ihtiyaca en iyi derecede cevap verebilecek şekilde tasarlanmıştır. C++ Builder' da yazılmış olan bu program hassasiyeti, rahat kullanımı ve hatasız çizimi ile tüm Makine Mühendislerine büyük kolaylık sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the beginning of 21st century, humanity improve the computer systems with new techonologies. But in the future, finding of energy will be a big problem for the humanity. In the improving world, mechanical engineers must be constructive for solving problems because of new techonology by using techonology. Pumps and fans, which are the subjects of mechanical engineers, are the machines that gives energy to the fluids. Getting energy is too difficult and transmiting without aloss is impossible. For that reason, in designing of pumps and fans, calculating gets more important. Pump And Fan Designing By Using Computer is designed to help on solving these problems. The programs, that were written in C++ Builder, help mechanical engineers for their easy usage and perfect drawing.