Hidrostatik yataklarda yağ filminin incelenmesi
The research of lubrication film in hydrostatic bearings
  1. Tez No: 152966
  2. Yazar: EMİN YAVUZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İRFAN ÜREYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Yağlamanın amacı, temasta olan ve birbirine göre izafi harekette bulunan iki veya daha fazla elemanın temas yüzeyleri arasında sürtünme ve buna bağlı olarak aşınma, sıcaklık artışı ve enerji kaybının etkisini azaltmaktır. Bu amaç için kullanılan maddelere yağlayıcı adı verilir. Yağlayıcı maddeler gaz, sıvı ve katı şeklinde olabilir. Gaz yağlayıcı olarak genellikle hava kullanılır. Gaz yağlayıcıların, yük taşıma kapasiteleri düşük ve yüzeyler arasındaki sürtünme katsayısı çok küçüktür. En çok kullanılan yağlayıcı maddeler, sıvı yağlayıcılar, doğal yağlar, sentetik yağlar ve madeni yağlardır. Sentetik yağların, madeni yağlara göre en büyük özelliği yüksek sıcaklıklarda kullanılabilmeleridir. Sınır sürtünmesi halinde, sürtünmeyi azaltmak ve aşınmayı önlemek için madensel yüzeylere yapışan bir tabaka oluşturmak gerekir. Bunu en iyi şekilde, yüksek sıcaklıktaki çevre koşullarında kullanılan katı yağlayıcılar yapabilmektedir. Hidrostatik yağlamada, yükün taşınması için gerekli yağlayıcı madde içindeki basınç, karşılıklı olarak kayan iki elemanın hareketinden değil, dışarıdan bir pompa ile sağlanmaktadır. Hidrostatik yataklar, düşük hızlarda aşın yük taşıma kapasitesi, çok düşük sürtünme ve yüksek hızda yüksek konum hassasiyeti gibi özelliklere sahiptir. Bu çalışmada genel olarak, yağlayıcılar, yağlama tipleri ve bazı hidrostatik yatak tipleri incelenmiştir. Ayrıca Delphi 6 programlama dilinde yazılmış bir programla, hidrostatik yataklarda gerekli olan hesaplamalara ulaşılmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Yağlama, Yağlayıcı, Sürtünme, Triboloji
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Two or more parts that are in contact and in relative motion have friction between the surfaces which are in contact. Because of this friction, wear, energy loss and temperature increase will occur. The purpose of lubrication is to reduce these effects. The material used for reduction of the effets is called lubricant. Lubricant materials are available in gas, liquid and solid forms. Generally air is used for gas lubrication. The gas lubricants' load carrying capacity is low and the friction coefficient is very small. The most common type of lubricant forms are, liquid lubricants, natural oils, synthetic oils and mineral aoils. Synthetic oils can be used at higher temperatures than the mineral oils are used. At boundary friction, to decrase friction and to avoid wear a layer that strek strongly to mineral surfaces has to be created. This could be done by solid lubricants, and this lubricants can be used in high temperature environment conditions. In hydrostatic lubrication, the pressure in the lubricant is necessary for carrying load is supported by an external pump not from the motion of two parts. Hydrostatic bearings have properties like, carrying heavy loads at low velocities, very small friction and high position precision at high velocities. In this study generally, lubricants, lubrication types and some hydrostatic bearing types are investigated. Besides the calculations required for hydrostatic bearings are tried to attain by a computer program that prepared in Delphi 6 programming language. Key Words : Lubrication, Lubricant, Friction, Tribology