Van piyasasında satışa sunulan mısır cipsi örneklerinde aflatoksin araştırılması
Determination of the aflaatoxin in corn chips samples consumed in the city of van
- Tez No: 152965
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BUKET KUNDUHOĞLU, PROF. NAFİ ÇOKSÖYLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Aflatoksinler, Aspergillus flavus grubu funguslar tarafından üretilen toksik sekonder metabolitler olup insan ve hayvanlarda yüksek hepatotoksik ve karsinojen etkisi olan maddelerdir. Aflatoksinler kontamine ettikleri gıdalar (mısır, buğday, hayvan yemleri...vb.) yoluyla insan ve hayvan sağlığını tehdit etmektedir. Bu gıda maddelerinden özellikle mısır ve mamulleri, aflatoksin kontaminasyonuna oldukça duyarlıdır. Mısır cipsleri, toplumda özellikle çocuklar tarafından severek tüketilen bir mamul olması nedeniyle bu ürünlerde aflatoksin riskinin araştırılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu nedenle çalışmamızda, mısır ve mamullerinden üretilen mısır cipslerinde aflatoksin aranmıştır. Van piyasasında satışa sunulan 6 farklı firmanın ürettiği 30 çeşit mısır cipsinden alınan örneklerde aflatoksin aranmıştır. Bu örneklerin analizi immuno affınite kolon ile temizleme, ters faz HPLC ile kromatografik ayırım sonrası türevlendirme ve floresans dedektör ile teşhis prensibine dayanan bir yöntem ile yapılmıştır. Örneklerin 13 adedinde Aflatoksin B] (AFTBı) düzeyleri 1,2-11,2 ppb arasında ve toplam aflatoksin miktarları ise 1,2-12,3 ppb arasında değişmektedir. Numunelerin hiçbirinde AFTGı ve G2rye rastlanılmamıştır. AFTB2 ise AFTBı bulunan numunelerin 4 adedinde 0,1-1,1 ppb düzeyinde ve 1 numunede de iz miktardadır. Aflatoksin düzeyleri yönünden firmalar arası farklılık bulunurken ancak ürün tipleri (ekstrude ve ievhalaştırılmış) arasında farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aflatoxins are toxic secondery metabolites produced by a group of Aspergillus flavus fungi that have highly carcinogenic and hepatotoxic effects to the human and animals. Foods and feeds contaminated with aflatoxins pose a great risk to human and animal health. Among agricultural commodities, corn and corn products are especially sensitive to the mold growth and hence aflatoxin contaminations. Food products containing corn ingredients and those made largely from corn like corn chips, which are especially consumed by children, possess higher risks to the subjects. To investigate these concerns, various corn chip samples, including 30 varieties made by 6 different companies were collected from diverse supermarkets and analyzed for aflatoxin contents. A reverse phase HPLC containing post column derivatization and a fluorescence detector were used after immunoaffinity column clean-up. Among the samples searched, 13 were found to contain Aflatoxins Bı (AFTBi) at amounts ranging from 1.2 to 11.2 ppb and total aflatoxin levels were 1.2 - 12.3 ppb. None of the samples contained AFTGi or AFTG2. Among samples containing AFTBi, AFTB2 was also detected in four samples at 0.1-1.1 ppb levels and while one sample contained only traces amounts. Based on level of aflatoxins, there were significant differences among companies, but not in the type of products such as flake or extruded investigated. 11