Aşındırıcı su jeti
Abrasive water jet
- Tez No: 152969
- Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR PANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Bu çalışmada aşındırıcı su jeti incelenmiştir. Aşındırıcı su jeti düşük basınçlı suyu yüksek basınca çıkararak, malzeme üzerinden erozyon sonucu talaş kaldırmakta kullanılır. Aşındırıcı su jeti ile delme, tornalama, frezeleme ve taşlama gibi talaş kaldırma işlemleri gerçekleştirilrebilir. Aşındırıcı su jeti ile deri, plastik gibi yumuşak malzemelerden demir gibi çok yüksek sert malzemeye kadar şekil verilebilir. Birinci bölümde aşındırıcı su jeti kısaca tanıtılmıştır. İkinci bölümde jet oluşumu için gerekli ekipmanlar incelenmiştir. Üçüncü bölümde jet oluşumu ve aşındırıcı parçacıkların jete girişi incelenmiştir. Dördüncü bölümde aşındırıcı jet karakteristikleri incelenmiştir. Beşinci bölümde aşındırıcı su jeti ile malzeme kaldırma metodları incelenmiştir. Altıncı bölümde aşındırıcı su jetinin işlem değişkenleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study the purpose is investigation of abrasive water jet. Abrasive water jet is used to erode material by removing with the help of water that is compressed. For machining processes like drilling, turning, boring abrasive water jet can be used. Soft materials like leather, plastics and strong materials like iron can be formed with abrasive water jet. In the first part abrasive water jet is introduced. After that in the second part equipments that are necessary to form the jet investigated. In the third part the formation of jet and the entrainment of abrasive particals are investigated. In the fourth part abrasive jet characteristics investigated. In the fifth part material removal mechanisms with abrasive water jet is investigated. In the sixth part process parameters of abrassive jet is investigated.