Bakırın 0.1 M hidrolik asit içerisindeki korozyonuna bazı imidazol türevlerinin inhibitör etkilerinin incelenmesi
Determination of inhibition effects of various imidazole derivatives on copper corrosion in 0.1 M hydrochloric acit media
- Tez No: 152988
 - Danışmanlar: PROF.DR. GÖZEN BEREKET
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Bu çalışmada 0. İM hidroklorik asit ortamında, bakırın korozyonuna imidazol, n- metil imidazol, 4-imidazol-l-yl- fenol, 4'-(imidazol-l-yl) asetofenon, 2-imidazolidon ve L-histidin'in inhibitor etkisi lineer polarizasyon, polarizasyon direnci, EIS yöntemleri ile incelenmiştir. İncelenen imidazol türevlerinin (2-imidazolidon hariç) katodik inhibitor olarak davrandıkları bulunmuştur. Derişime bağlı deneylerden imidazol türevlerinin 0.1M hidroklorik asit içerisinde Temkin adsorpsiyon izotermine uyacak şekilde adsorplandığı saptanmıştır. Adsorpsiyon izotermlerinden adsorpsiyon denge sabiti, Kads, adsorpsiyon serbest entalpisi, AGads, değerleri hesaplanmıştır. Yan deneysel yöntemlerde sıvı faz AMI, PM3 ve MNDO yöntemleri kullanılarak imidazol türevlerinin heteroatomlan üzerinde yük (Zn), protonlu halde bulunan heteroatomlar üzerindeki yük (Zn), asitlik sabiti (pKa), işgal edilmiş en yüksek moleküler orbital enerjisi (Ehomo), işgal edilmemiş en düşük moleküler orbital enerjisi (Elumo), bu enerjiler arasındaki fark (Elumo-Ehomo) ve (EHomo-Elumo) ve dipol momentleri gibi kuantum kimyasal parametreler hesaplanmış, bu değerlerle inhibitor etkinlikleri arasındaki korelasyonlar incelenmiştir. Elde edilen sonuçlardan imidazol türevlerinin balara önce fiziksel olarak adsorplandığı, daha sonra da imidazol türevlerinden metale elektron çifti aktarılmasıyla koordine kovalent bağ oluşumu gerçekleştiği söylenebilir. Ayrıca inhibitor etkisi incelenen imidazol türevlerinin toksikliği hakkında bilgi edinebilmek için kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, inhibition effects of imidazole, n-methyl imidazole, 4-imidazole-l- yl- phenol, 4'-(imidazole-l-yl) acetophenone, 2-imidazolidone and L-hystidine to copper corrosion in 0.1 M hydrochloric acid media were investigated by linear polarisation, polarisation resistance and electrochemical impedance spectroscopy methods. Imidazole derivatives (except 2-imidazolidone) were found to behave as cathodic inhibitor. By experiments depend on concentration, it was found that these compounds were adsorbed on copper surface and the adsorption obeys Temkin adsorption isotherms. From the adsorption isotherms, equilibrium constants, Kads, and free energies of adsorption, AGads, were calculated. By using AMI, PM3 and MNDO semi emprical methods, quantum chemical parameters like charge on the heteroatoms of imidazole derivatives, (Zn), energies of highest occupied molecular orbital (HOMO) and lowest occupied molecular orbital (LUMO), differences between these energies, (Elumo-Ehomo) and (Ehomo-Elumo) and dipol moments were calculated and correlations between these values and inhibitor effiencies were investigated. These results shows that the first stage of adsorption to copper surface was physicall, with the transfer of electron pair from imidazole derivatives to copper surface, it turns out to be chemical and the coordinate covalent bond forms between them. In addition, to get information about toxidity of the molecules chemical oxygen demand, COD, values of sample solutions were studied.