Esnek bir imalat sisteminde tamsayılı proglamlama yakaşımıyla rota belirleme ve bir işletme uygulaması
Determining routes using integer programing approach in a flaxible manufacturing system and an appplication
- Tez No: 152993
- Danışmanlar: PROF.DR. NİMETULLAH BURNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Üretimde verimliliği artırmak, üretim kaynaklarının etkin kullanılmasıyla sağlanabilir. Üretim kaynaklarının etkin kullanılması için üretim metotlarının, makinelerin ve üretilen parça özelliklerinin iyi bilinmesi gerekir. Alternatif rotaların bulunduğu esnek imalat sistemlerinde, rotalama ve makine yükleme problemleri, işletmelerin sıklıkla karşılaştıkları problemler arasındadır. Bu problemler, her üretim işletmesinde farklı gereksinimler ve şekillerde ortaya çıkabilmekte ve her birinde farklı amaçlarla çözüm yollan geliştirilebilmektedir. Ele alınan çalışmada, rotalama problemi, sistem kısıtlarını sağlayan, doğrusal tamsayılı programlama ile modellenmektedir. Hazırlanan programa, yapılandırılan bir veritabanı tarafından veri desteği sağlanmaktadır. Oluşturulan veritabanı, bilgi bütünlüğünü sağlamanın yanı sıra, hata olasılığını azaltmakta ve kullanıcılara kolaylıklar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
VI ABSRTRACT Increasing the productivity in production, is provided by using production resources efficiently. Production methods and properties of machines and parts must be investigated to use production resources efficiently. In flexible manufacturing systems with alternative routes, routing and machine loading problems are among the problems that companies frequently meet. These problems can appear in different requirements and types in companies and they can be solved by using different methods for different objectives. In this study, routing problem is modelled by using linear integer programming that satisfies the system constraints. Data support is provided to problem by using a structured database. This database not only provides integrated information, but also decreases probability of error and provides facilities to users.