Talaşlı iamalat tekniklerinde süperalaşım inconel 718 ve Whiskers ile güçlendirilmiş seramik kesici uçlarla tornada yapılan uygulama
Machining methods of superalloy inconel 718 and the application of whisker-reinforced ceramic inserts in turning
- Tez No: 152992
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELİH CEMAL KUŞHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
IV ÖZET Havacılık ve uzay, nükleer güç, petrokimya, ve benzeri endüstrilerde kullanılan süperalaşınüar yüksek sıcaklık özellikleri ve iş sertliği dayanımından dolayı işlenmesi zor malzemeler sınıfina girer. Bu çalışmada, süperalaşımlann önemli metal karakteristikleri, faz yapılan, alaşım sistemleri tanımlanmış, süperlaşımlann işleme yöntemleri, kesici takımlar, torna ve frezeleme yöntemleri belirtilmiştir. Deneysel çalışmada dövme Inconel 718 malzemesinin whisker ile güçlendirilmiş seramik kesici uçlar ve whisker ile güçlendirilmiş TİN kaplı seramik kesici uçlar ile çeşitli hız, devir ve pasolarda tornalanması incelenmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Superalloys which are used in aircraft and space, nuclear reactors, petrochemical equipment and other high temperature application are known as the most difficult to machine materials because of their high temperature properties and work hardening resistance occurs during machining. In this thesis, important metal characteristics, phase structure and alloy systems of superalloys are defined. In addition, machining processes, cutting tools, turning and milling methods are emphasized. Finally, forged Inconel 718 machined with whisker reinforced ceramic cutting tools and TflNT coated whisker reinforced ceramic cutting tools with different cutting speed, feed and depth of cut is studied and results are evaluated.