Vermiküler grafitli, dökme demir üretimi ve kesit farklılığının mikroyapıya etkisinin incelenmesi
Production of compacted graphite iron and investigating effects of different sections on the microstructure
- Tez No: 153009
- Danışmanlar: PROF.DR. REMZİ GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışmanın ilk aşamasında, dökme demir tipleri arasında son zamanlarda kullanım alanı yaygınlaşan vermiküler grafitli dökme demirler için ortaya atılmış çeşitli üretim metotları literatürel olarak araştırılmıştır. Bu araştırma kapsamında vermiküler grafitli dökme demirlerin üretiminde yapıda bulunan elementler ve bu elementlerin yapıya etkileri özetlenmiştir. Üretim esnasında, tutma süresi, döküm sıcaklığı, soğuma hızı, kimyasal bileşim ve kullanılan işlem alaşımı gibi faktörlerin grafit yapısına etkileri literatürel olarak çalışılmıştır. Deneysel çalışmalarda ise vermiküler grafitli dökme demir numuneleri, küresel grafitli dökme demir üretim tekniklerine benzer olarak yapıda %0,017 kalıntı magnezyum bulunacak şekilde üretilmiştir. Üretim esnasında kullanılan işlem alaşımı miktarı 1075 gr' dır. Üretilen üç basamaktı standart merdiven blok numunesinin her basamağından mikroyapı analizi için numuneler alınmış, kesit farklılığının mikroyapıya olan etkisi incelenmiştir. Bunun yanı sıra numunelerin mikroyapısındaki grafit yüzdeleri ve matris yapısındaki perlit içerikleri de hesaplanarak yorumlanmıştır. Sonuç olarak ince kesitten kalın kesite doğru gidildikçe vermiküler grafit oluşumunun arttığı ve küresel grafit sayısının da azaldığı görülmüştür. Bunun en önemli nedenlerinden birinin de soğuma hızı olduğu anlaşılmıştır. "t Bu araştırma projesinin temel amacı vermiküler grafitli dökme demirlerde kullanılan üretim yöntemlerini incelemek ve farklı kesitlerdeki numunelerin mikroyapıya olan etkisini araştırarak yapılan deneysel çalışmalarla literatüre katkı sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In the first stage of this study, for compacted graphite irons whose utility has become common among the cast iron types, a few times of producing methods, suggested beforehand, have been researched literaturically. In the extension of this study, in the production of compacted graphite irons, the elements found in construction and their effects to the construction have been summarized. During production, the effects to factors to the graphite construction, such as; holding time, casting temperature, cooling rate, chemical compound and the used treatment agent have been investigated. In the experimental studies, the specimens of vermicular/compacted graphite iron have been produced in a form that %0,017 residual magnesium will be found in the construction resembling spherodial cast iron production techniques. During the production the amount of the quantity is 1075 gr. For analyze in the each step of the specimen of the produced three-stepped block, the samples have been taken and the effects of the section difference to the microstructure have been investigated. Moreover, the percentages of the graphite in the microstructures of the specimen and perlite contents of the microstructures have been evaluated. As a consequence, from thin section to the thick section, the formation of compacted graphite increases and the spherodial graphite decreases. It is understood that the most important cause is the cooling rate. The main research of this project is to investigate production methods which are used in vermicular compacted graphite and to contribute literature with investigating the effects of specimens in the different sections to the microstructure.