Zeolitlerin bitki kullanımı
The use of zeolits as plant
  1. Tez No: 153020
  2. Yazar: YASİN ATİK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TEVFİK ÜNALDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Zeolitler, alkali ve toprak alkali elementlerin kristal yapıya sahip sulu dümmasilikatları olarak tanımlanırlar. Moleküler eleme, iyon değiştirme ve adsorpsiyon olmak üzere üç temel özelliğiyle tanınan zeolitlerin çok farklı kullanım alanları mevcuttur. Bu çalışmanın ilk kısmmda zeolitlerin yapısal formülleri ve kullanım alanlarmdan kısaca bilgi verilmiştir. Daha sonra zeolitlerin en çok kullanılan çeşitlerinden klinoptilolit, şabazit, mordenit ve analsim hakkında genel bilgilerden bahsedilmiştir. Zeolitin bitki büyütmesinde kullammlan ele alınmıştır. Toprakta zeolit kullanımları, bitkiler için gerekli olan besin elementlerinden ve bitki besin maddelerinin alımından bahsedilmiştir. Son olarak; zeolitlerin çim yetiştirilmesi ve sebze yetiştirilmesindeki deneysel çalışmaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Zeolites are defined as crystal structure possessing watery alurninasilicates of alcali and soil alcali elements. Many different usage areas are existing known with three basic characteristics as molecular eliminating, ion exchange and adsorption. Within the first part of this study brief information is given about structural formulas of zeolites and usage areas. Afterwards general knowledges about mostly used kinds of clinoptylolite, chabasite, mordenite and analsyme are discussed. Zeolite usages in plant growth are considered. Zeolite usages in soil/ground, nourishment elements required for plants and intake of plant nourishment materials are mentioned.. Finally, experimental studies of zeolite usage in growth of turf grass and growth of vegetables are examined.