Basınç Ölçme cihazlarının seçimi ve kalibrasyon yöntemleri
Pressure measurement instruments and calibration methods
- Tez No: 153027
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN ÜREYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Hidrolik ve pnömatik sistemler, havacılık, denizcilik, meteoroloji, sağlık hizmetleri ve buna benzer bir çok alanda basınç ile basıncın ölçülmesi ve ölçümlerin doğruluğunun kontrolü için olmazsa olmaz unsur kalibrasyon en temel ve önemli mühendislik konulan olarak karşımıza çıkmaktadır. Basınç ölçme cihazları yada transducerler, istenilen ölçü değerini en basit ve anlaşılır yöntem olarak elastik elemanın basınç etkisiyle deformasyonunun bir elektrik sinyaline dönüştürüldüğü bir elastik eleman ve sensörden ibarettir ve günümüzde ucuz ve kolay montaj edilebilen cihazlardır. Kalibrasyon, işletme şartlarında kullanılan ölçüm ekipmanının doğruluğu bilinen bir test cihazının ölçümü ile karşılaştırılarak kontrol edilmesidir. Tüm transducerler, hassasiyetlerinin zamanla ve kötü kullanım sonucunda değişmemesi için periyodik olarak kalibre edilirler. Basınç ölçüm cihazlarının kalibrasyonu için istenen işletme şartlarına uygun çeşitli cihazlar tasarlanmıştır. Basınç ölçme cihazları, istenilen işletme şartlarına göre tasarlanabildiği gibi, ticari olarak çok çeşitli tipleri kolayca temin edilebilir. Cihazın satın alındığı firma yada üretici genellikle danışmanlık, bakım ve kalibrasyon hizmeti de sağlamaktadır. Kalibrasyon bir sürekli iyileştirme faaliyeti şeklinde düşünülerek, periyodik olarak uygulanmalıdır. Bu çalışmada tranducer örnekleri, sensörler, kalibrasyon cihazları ile basınç ölçümü uygulamaları, basınç ölçme cihazlarının seçimi ve bunlara uygun kalibrasyon yöntemlerinin belirlenmesi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Pressure measurement and calibration of the measurement values is one of the most important and basic engineering subjects especially in the areas of hydrolic and pneumatic systems, meteorology, aviation, navigation and medical service. A wide variety of pressure measurement transducers which incorporate an elastic member and a sensor to convert the deformation of this elastic member into an electric signal are commercially available in variable designs and capacities. They are inexpensive and easy to install. Calibration is checking a pressure measurement instrument by using another tester device in factory conditions. All transducers must be calibrated periodically to ensure that the sensivity has not changed with time or misuse. Selection of a pressure transducer for a given application is usually made on the basis of stability and frequency responce. The manufacturer or seller usually offers administration,repair and calibration. Calibration must be regarded as the most important step in the measurement process and periodic calibration must be performed to ensure continued satisfactory performance. In this study transducers, sensors, calibration devices, pressure measurement examples, selection of pressure measurement instruments and basic calibration methods are indicated.