İnşaat yatırımlarında hazır paket program destekli çoklu proje ve değişken süreli kısıtlı kaynak dengelemesi
In civil investments software aided multi-projects and variable-timed limited resource leveling
  1. Tez No: 153028
  2. Yazar: VOLKAN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLKER ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
VIII ÖZET Günümüzde teknoloji ve yapım teknikleri büyük bir hızla gelişmektedir. Bu durumda firmaların ayakta kalabilmeleri ve sektörde söz sahibi olabilmeleri için tek bir projeyi belli bir sürede tamamlayıp daha sonra diğerine başlamak yerine birden çok projeyi eşzamanlı olarak başarılı bir şekilde yürütmeleri gerekmektedir. Bununla birlikte eldeki mevcut kaynakların da kısıtlı olması sebebiyle bu kaynakların en verimli şekilde kullanımı zorunludur. Birden fazla projede kısıtlı kaynak kullanımı, bilimsel çalışmaların ve uygulamaların odak noktası haline gelmiştir. Bu tezde aynı kaynak havuzunu kullanan, farklı, üç adet projenin işgücü planlaması eş zamanlı yapılmıştır. Planlama yapılırken kaynakların, proje önceliklerine ve kısıtlarına göre en etkin bir şekilde kullanılarak proje süresinin en az artışla tamamlanmasına çalışılmıştır. Planlama sırasında işlemler, projelerin arasında işgücü değişimi olmadığı düşünülerek, sosyal tesislerin ve şantiye giderlerinin boyutlarının en aza indirilmesi sağlanacak şekilde planlanmıştır. Aynı kaynağı kullanan birden çok projenin planlanması, programlanması, kontrolü ve yönetiminin elle çözülemeyecek kadar zor, karmaşık ve uzun sürmesi sebebiyle bilgisayar desteği ve hazır paket program kullanımını zorunlu hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT Technology and construction techniques have developed rapidly in recent years. In this case, firms must apply several simultaneous projects successfully bom to stand and to be influential in the sector in place of completing a project in a certain time and starting another. Furthermore, the resource available is required to be used most effectively since it is limited. Limited resource usage in multi-projects has been the focus of scientific studies and applications. In this thesis, simultaneous planning of manpower for three different projects using the same resource pool is studied. The project is aimed to complete with the minimum increase in duration by using the resources most effectively according to its priorities and restrictions during planning process. Assuming that no manpower relation exists between projects, tasks are planned to obtain the most economic expense for construction-site and social facilities during planning. Computer aid and software usage are almost obligatory in the present time because planning, prognunrning, checking and directing of multi-projects using the same resource pool are complicated, time-taking and very diffucult to solve by hand.