İzmir ili Silene L. türleri üzerinde sistematik, morfolojik ve anatomik çalışmalar
Systematical, morfological and anatomical studies on the Silene L. species of İzmir
  1. Tez No: 153030
  2. Yazar: HAFİZE TUNALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ATAŞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu araştırma, 2002 ve 2003 yıllarında İzmir ilinden 1 14 lokaliteden toplanan, 17 Silene L. türünün sistematik, morfolojik ve anatomik özellikleri ile ilgilidir. Bölgeden toplanan türler S. italica (L.) Pers., S. splendens Boiss., S. gigantea L. var. gigantea, S. sipylea O. Schwarz, S. vulgaris (Moench) Garcke var. macrocarpa (Turrill) Coode & Cullen, S. fabaria (L.) Sibth. & Sm., S. caryophylloides (Poiret) Otth subsp. echinus (Boiss. & Heldr.) Coode & Cullen, S. compacta Fischer, S. behen L., S. cretica L., S. squamigera Boiss. subsp. squamigera, S. dichotoma Ehrh. subsp. dichotoma, S. gallica L., S. apetala Willd., S. macrodonta Boiss., S. subconica Friv., S. lydia Boiss. dir. Silene cinsinde tek ve çok yıllık bitkiler bulunmaktadır. Bu araştırmada toplanan S. behen, S. cretica, S. dichotoma subsp. dichotoma, S. gallica, S. apetala, S. macrodonta, S. subconica, S. lydia tek yıllık bitkilerdir. Çok yıllık olan S. italica, S. splendens, S. gigantea var. gigantea, S. sipylea, S. vulgaris var. macrocarpa, S. fabaria, S. caryophylloides subsp. echinus, S. compacta, S. squamigera subsp. squamigera' da kökler sekonder kalınlaşma gösterirken, her yıl yeniden gelişen gövdeler tek yıllık bitki özelliği göstermektedirler. Toplanan türlerin kök, gövde ve yaprak enine kesitleri ile yaprak yüzeysel kesitleri alınarak türler arasındaki benzerlik ve farklılıklar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research İs about the systematical, morphological and anatomical properties of 17 Silene L. species collected from 1 14 localities of İzmir city between 2002 and 2003. Species collected from the region are S. italica (L.) Pers., S. splendens Boiss., S. gigantea L. var. gigantea, S. sipylea O. Schwarz, S. vulgaris (Moench) Garcke var. macrocarpa (Turrill) Coode & Cullen, S.fabaria (L.) Sibth. & Sm., S. caryophylloides (Poiret) Otth subsp. echinus (Boiss. & Heldr.) Coode & Cullen, S. compacta Fischer, S. behen L., S. cretica L., S. squamigera Boiss. subsp. squamigera, S. dichotoma Ehrh. subsp. dichotoma, S. gallica L., S. apetala Willd., S. macrodonta Boiss., S. subconica Friv., S. lydia Boiss. Annual and perennial species are present in Silene L. genus. Annual species collected for this research are S. behen, S. cretica, S. dichotoma subsp. dichotoma, S. gallica, S. apetala, S. macrodonta, S. subconica, S. lydia. In perennial species collected from the region, S. italica, S. splendens, S. gigantea var. gigantea, S. sipylea, S. vulgaris var. macrocarpa, S.fabaria, S. caryophylloides subsp. echinus, S. compacta, S. squamigera subsp. squamigera. For the perennial taxa, roots have features of a perennial plant while stems growing up in every year have features of an annual plant. In anatomical studies; cross sections are taken from roots, stems and leaves of collected plants. Transversal sections are also taken from leaves. By investigating these sections, similarities and differences between species are reported in this research.