Lateral versus vertical swell pressures in expansive soils
Şişen zeminlerde yanal düşey şişme basıncı ilişkisi
- Tez No: 153136
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Öz ŞİŞEN ZEMİNLERDE YANAL VE DÜŞEY ŞİŞME BASINCI İLİŞKİSİ SAPAZ, Burak Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Orhan EROL Ocak 2004, 109 Pages Dünyanın birçok bölümünde genleşen veya şişen zeminler su içeriğinin artması ile çok büyük hacim değişiklikleri gösterirler. Bu hacim artışının sonucu olarak, genleşen zeminler bu bölgelerin üzerine veya içine inşa edilmiş yapılara düşey ve yanal basınçlar uygular. Düşey yöndeki şişme basıncı ile ilgili yapılmış birçok araştırma mühendislere bu basınçlara dayanabilen yapılan dizayn etmelerinde yardımcı olmaktadır. Fakat, şişen zeminlerin yanal yöndeki şişme davranışı henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Şişen zeminlerde inşa edilecek olan, özellikle; bodrum duvarları, su tankları, kanallar, tüneller, yanal zemin basınçları yanında yanal şişme basıncınada dayanacak şekilde tasarlanmalıdır. Bu amaçla, hassas ve güvenilir yöntemlere genleşen zeminlerin yanal yöndeki şişme basıncının büyüklüğünü ölçmek ve genleşen zeminlerin yanal yöndeki şişme davranışını anlamak için ihtiyaç duyulmaktadır. Bu deneysel çalışmada, ODTÜ Zemin Mekaniği Laboratuvarında daha önce geliştirilmiş ince cidarlı odometre kullanılarak yüksek şişme özelliğine sahip kil numunesinin yanal şişme davranışı araştırılmıştır.Yanal ve düşey yöndeki şişme basınçlarının büyüklüğünü ölçmek için sabit hacimde şişme deneyinde statik kompaksiyon ile hazırlanmış numuneler kullanılmıştır. Yanal ve düşey yöndeki şişme basınçları arasındaki ilişkiyi araştırmak için bu ikisine ait ölçümler eş zamanlı alınmıştır. Başlangıç su içeriği ve başlangıç kuru birim ağırlığının yanal ve düşey yönlerdeki şişme basınçları üzerindeki etkisini araştırmak için farklı başlangıç su içeriği ve başlangıç kuru birim ağırlığına sahip numuneler kullanılmıştır. Yanal ve düşey yöndeki şişme basınçlarının artan başlangıç kuru birim ağırlığı ile arttığı ve artan başlangıç su içeriği ile azaldığı gözlemlenmiştir. Yanal yöndeki şişme basıncının düşey yöndekine oram olan şişme basıncı oram artan başlangıç su içeriği ile artmaktadır. Yanal ve düşey yöndeki şişme basınçlarının en yüksek değerini elde etmek için gerekli olan zaman artan başlangıç su içeriği ile azalmakta ve artan başlangıç kuru birim ağırlığı ile artmaktadır. Anahtar Kelimeler : Şişen zeminler, yanal yöndeki şişme basıncı, düşey yöndeki şişme basıncı, sabit hacimde şişme, başlangıç su içeriği, başlangıç kuru birim ağırlığı, şişme oram, şişme zamanı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT LATERAL VERSUS VERTICAL SWELL PRESSURES IN EXPANSIVE SOILS SAPAZ, Burak M.S., Department of Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. Orhan EROL January 2004, 109 Pages Expansive or swelling soils, exist in many part of the world, show excessive volume changes with increasing water content. As a result of this volume increase, expansive soils apply vertical and lateral pressures to the structures located or buried in these regions. Many researchs have been carried out on vertical swelling pressures helping to the engineers to design structures withstanding on these stresses. However, lateral swell behaviour of swelling soils have not been fully understood yet. Structures such as; basement walls, water tanks, canals, tunnels, underground conduits and swimming pools which will be built in expansive soils have to be designed to overcome the lateral swelling pressures as well as the other lateral pressures exerted by the soil. For this aim accurate and reliable methods are needed to predict the magnitude of lateral swelling pressures of expansive soils and to understand the lateral swelling behaviour of expansive soils. In this experimental study, the lateral swelling behaviour of an highly expansive clay is investigated using a modified thin wall oedometer which was developed in the METU Civil Engineering Department Soil Mechanics Laboratory earlier. IllStatically compacted samples were used in constant volume swell (CVS) tests to measure the magnitude of the lateral and vertical swelling pressures. To study the relationship between the lateral and vertical sweeling pressures, they were measured simultaneously. The samples having different initial water contents and different initial dry densities were used to study the effects of these variables on the vertical and the lateral swelling pressures. It is observed that both lateral and vertical pressures increases with increasing initial dry density and they decrease with increasing initial water content. Swell pressure ratio, the ratio of lateral swelling pressure to the vertical one, is increasing with increasing initial water content. Time needed to obtain the magnitude of maximum lateral and vertical pressures decreases with increasing initial water content and increases with increasing initial dry density. Key words : Expansive soils, lateral swelling pressure, vertical swelling pressure, constant volume swell, initial water content, initial dry density, swell ratio, swell time. IV