Effects of conceptual change oriented instruction accompanied with cooperative group work on understanding of acid-base concepts
Kavramsal değişim yaklaşımına dayalı ortak grup çalışmalarının asit-baz kavramlarını anlamaya etkisi
  1. Tez No: 153159
  2. Yazar: ARZU AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Öz KAVRAMSAL DEĞİŞİM YAKLAŞIMINA DAYALI ORTAK GRUP ÇALIŞMALARININ ASİT-BAZ KAVRAMLARINI ANLAMAYA ETKİSİ AYHAN, Arzu Yüksek Lisans, Orta Öğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ömer GEBAN Temmuz 2004, 102 sayfa Bu çalışmanın başlıca amacı öğrencilerin asit-baz konusunda kavram yanılgılarını ortadan kaldırmaktır. Bu amaç için kavramsal değişim yaklaşımına dayalı ortak grup çalışmaları ile geleneksel yöntemin etkileri karşılaştırılmıştır. Bu çalışmaya 2003-2004 ilkbahar döneminde ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Lisesi'nden 33 lise ikinci sınıf öğrencisi katılmıştır. Bu çalışmada iki grup kullanılmıştır. 6 hafta boyunca deney grubuna kavramsal değişim esaslı ve ortak grup çalışmalı yöntem uygulanırken kontrol grubuna geleneksel yöntem ile ders anlatılmıştır. Asit-Baz Kavram Testi her iki grubu da ön ve son-test olarak verilmiştir. Öğrencilerin kimya dersine olan tutumlarını ölçmek için Kimya Tutum Ölçeği ön-test ve son-test olarak uygulanmıştır. Ayrıca öğrencilerin bilimsel işlem becerilerini ölçmek için Bilimsel İşlem Beceri Testi öntest olarak uygulanmıştır.Bu çalışmanın hipozlerini test etmek için t-testi, ANCOVA ve ANOVA kullanılmıştır. Sonuçlar kavramsal değişim yaklaşımına dayalı ortak grup çalışmaları yönteminin asit-bazlarla ilgili kavramların anlaşılmasında daha etkili olduğunu ancak kimya dersine yönelik daha olumlu tutuma neden olmadığını göstermiştir. Ayrıca bilimsel işlem becerisinin asit-baz kavramlarını anlamada güçlü bir katkısı olduğu belirlenmiştir. Diğer taraftan cinsiyet farkının asit-baz kavramlarını anlamada ve kimya dersine yönelik daha olumlu tutum sahibi olmada belirli bir katkısı olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca cinsiyetin ve uygulanan yöntemin asit-baz kavramlarını anlamada ve kimya dersine yönelik daha olumlu tutum sahibi olmada etkileşimi olmadığı bulunmuştur. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Kavramsal Değişim Yaklaşımına Dayalı Ortak Grup Çalışmaları, Kavram Yanılgısı, Asit-Baz Kavramları, Bilimsel İşlem Becerileri, Kimya Dersi Tutum Ölçeği.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF CONCEPTUAL CHANGE ORIENTED INSTRUCTION ACCOMPANIED WITH COOPERATIVE GROUP WORK ON UNDERSTANDING OF ACID-BASE CONCEPTS AYHAN, Arzu M.S., Department of Secondary School Science and Mathematics Education Supervisor: Prof. Dr. Ömer GEBAN July 2004, 102 pages The main purpose of this study was to compare the effectiveness of conceptual change oriented instruction accompanied with cooperative group work and traditionally designed instruction for removing misconceptions related to acid-base concepts. In this study 33 tenth grade students from two classes from METU Development Foundation Private School in the spring semester of 2003-2004 participated. There were two groups in the study. Students in experimental group received conceptual change oriented instruction with cooperative group work, and students in control group received traditionally designed instruction over a period of six weeks. Acid-Base Concept Test was administered to both groups as pre- and post-test. Students were also received Science Process Skill Test to determine their science process skills as pre -test and Attitude Scale Toward Chemistry to measure their attitudes toward chemistry as pre- and post-test. ivThe hypotheses were tested by t-test, ANCOVA, and ANOVA. The results showed that the students in experimental group had significantly higher scores with respect to achievement related to acid-base concepts than the students in control group. On the other hand, there was no significant difference between attitude mean scores of students in experimental and control groups. Also, science process skill was a strong predictor for the achievement related to acid-base concepts. Alternatively, there was no significant difference between girls and boys in terms of understanding of acid-base concepts and attitudes toward chemistry. Alternatively, there was no significant interaction between gender and treatment on understanding of acid- base concepts and attitudes toward chemistry. KEYWORDS: Conceptual Change Oriented Instruction, Cooperative Group Work, Traditionally Designed Instruction, Misconception, Acid-Base Concepts, Science Process Skills, Attitude Toward Chemistry.