Çeşitli yaş gruplarındaki kişilerde gözde trahom etkeni olan chlamydia trachomatisin serolojik olarak ELISA ile IgM ve IgG antikorlarının araştırılması
- Tez No: 15327
- Danışmanlar: PROF.DR. ERALP ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
a ZIET z Bu araştırma, Dicle Universi esi, Tıp Fakültesi,Göz Hastalıkları Anabil im Dalı'na başvuran 100 olgu üzerinde gerçekl eştiril di.Olguların 60'ını trahom ön tanı 1ı, 40' ı nı ise herhangi bir enfektif göz şikayeti bulunmayan olgular ol uşturdu, 100 olguda serumda EIA yöntemiyle IgM ve IgG antikorları arandı. Trahom ön tanılı 60 olgunun % 23.3'de IgM ve IgG antikorları birlikte, % 70'de ise yalnız IgG antikorları bul undu. Kontrol grubunda ise 40 olgunun % 65' inde yalnız IgG sınıfındaki antikorlar saptandı. Elde edilen bulgular trahomdaki Mac Callan sınıflan dırmasına ve sosyo-ekonomik düzeye göre ele alınarak incel endi. Tüm bulgularımızın ışığı altında tanıda laboratuva- rın önemi ve trahomla savaşta alınacak tedbirler konu suna değini İdi. 34
Özet (Çeviri)
SUMMARY r This study, was performed on 100 cases applying to the Dicle University, Medical School, Ophthalmology department.Of these cases 60 had a presumptive diagnosis of trachoma and 40 were cases that had no complaints of infectious eye disease. IgM and IgG antibodies were studied in the serum with the EIA method in these 100 cases. IgM and IgG antibodies were found together in 23.3 % of the 60 cases with a preliminary diagnosis of trachoma and in 70 % of these only IgG antibodies were found. Only IgG class antibodies were found in 65 % of the 40 cases in the control group. The results we evaluated according to the Mac Cal- lan classification in trachoma and socio-economic circums tances. The importance of the laboratory in diagnosis and the precautions to be taken in fighting trachoma were discussed in the light of all our results. 35