Bölgemizde mycoplasma pneumoniaenin etken olduğu primer atipik pnömoni vakalarının araştırılması
  1. Tez No: 15328
  2. Yazar: SAFFET ELÇİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERALP ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
DZET D.Ü.Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabil im Dalına müracaat eden ve PAP ön tanısı konulan 50 hasta ile 41 sağ lıklı kişi olmak üzere toplam 91 kan örneği, EIA yöntemi ile M. pneumoniae IgM ve IgG antikorları açısından araştırıldı. 50 hastada IgM % 38, IgG % 40 olarak saptandı. üst solunum yolu şikayeti olmayan kişilerde ise IgM % 12.1, IgG % 19,5 oranında bulundu. Çal ışmamızda ; yaş,mevsimsel i 1 işki, klinik ve radyo lojik bulgular ile laboratuvar bulgularının korelasyonu ele alınarak, pnömoni vakalarından M. pneumoniae' nin etkin liği ve bölgesel özelliği saptandı. Elde edilen bulgular ile benzer araştırmaların irdelenmesi yapı 1arak, 1 aboratuvar tanıda duyarlı ve yeni teşhis yöntemlerinin kullanılması ve bütün tanı yöntemle rinin en ideal şekilde kollektif olarak değerlendirilmesi gerektiği vurgulandı. 36
Özet (Çeviri)
SUMMARY IgM and IgG antibodies from totally 91 blood samples ( 50 patients with primary atypical pneumonia and 41 healthy persons who applied to the department of Chest Disease of Faculty of Medicine, Die le University) were examined by EL ISA method. IgM was found 38 % and IgG 40 % in 50 patients. IgM 12 % and IgG 19,5 % were found in 41 healthy persons. In this study, comparing the correlation of age, seasonal factors, clinical and radiological results with laboratory findings, the effect of M. pneumoniae and regi onal factors were evaluated in pneumonia cases. For the laboratory d iagnosi s, the applications of sensitivity and new diagnosis methods and all the other findings (radiolgical resul ts, CI inical pre - diagnosis) were evaluated. 37