Stabilization of expansive soils using aggregate waste, rock powder and lime
Şişen zeminlerin agrega artığı, taş unu ve kireç kullanarak stabilizasyonu
  1. Tez No: 153274
  2. Yazar: GÜLŞAH YEŞİLBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÇOKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
oz ŞİŞEN ZEMİNLERİN AGREGA ARTIĞI, TAŞ UNU VE KİREÇ KULLANILARAK STABİLİZASYONU Yeşilbaş, Gülşah Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Erdal ÇOKÇA Nisan 2004, 112 Sayfa Şişen zeminler dünya çapında bir problem olup, inşaat mühendislerine çeşitli sorunlar teşkil etmektedir. Bu tür zeminler suya maruz bırakıldıklarında şişip, kurutulduklarına büzüşürler. Bu zeminlerin stabilizasyonu için en yaygın ve ekonomik metod hacim değişikliklerini önleyici katkılar kullanmaktır. Bu çalışmada taş unu ile agrega artığının şişme potansiyeline etkisi incelenmiştir. Kullanılan şişen zemin numunesi laboratuarda kaolin ve bentonit karıştırılarak hazırlanmıştır. Kireç ağırlıkça %0 ila %9 arasında katılmıştır. Agrega artığı ve taş unu ise ağırlıkça %0 ila %25 oranında katılmıştır. Örneklerin dane çapı dağılımı, kıvam limitleri, şişme yüzdeleri ve şişme hızı tespit edilmiştir. Ayrıca 7 ve 28 gün kür uygulanmıştır. Bu metotla iyileştirme şişme potansiyelinde azalmaya neden olmuştur ve şişme yüzdesi katkı miktarı arttıkça azalmıştır.ANAHTAR KELİMELER. Agrega Artığı, Atık Taş Unu, Kireç, Kürleme, Şişen Zeminler, Zemin Stabilizasyonu. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STABILIZATION OF EXPANSIVE SOILS USING AGGREGATE WASTE, ROCK POWDER AND LIME Yeşilbaş, Gülşah M.S., Department of Civil Engineering Supervisor: Prof. Dr. Erdal ÇOKÇA April 2004, 112 pages Expansive soils are a worldwide problem that poses several challenges for civil engineers. Such soils swell when given an access to water and shrink when they dry out. The most common and economical method for stabilizing these soils is using admixtures that prevent volume changes. In this study the effect of using rock powder and aggregate waste with lime in reducing the swelling potential is examined. The expansive soil used in this study is prepared in the laboratory by mixturing kaolinite and bentonite. Lime was added to the soil at 0 to 9 percent by weight. Aggregate waste and rock powder were added to the soil at 0 to 25 percent by weight. Grain size distribution, Atterberg limits and swell percent and rate of swell of the mixtures were determined. Specimens were cured mfor 7 and 28 days. This method of treatment caused a reduction in the swelling potential and the reduction was increased with increasing percent stabilizers. KEYWORDS: Aggregate Waste, Curing, Expansive Soils, Lime, Soil Stabilization, Waste Rock Powder. IV