Facilitating conceptual change in learning rate of reaction concepts
Reaksiyon hızlarıyla ilgili kavramları öğrenmede kavramsal değişimin kolaylaştırılması
  1. Tez No: 153458
  2. Yazar: YASİN BOZKOYUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
oz REAKSİYON HIZLARIYLA İLGİLİ KAVRAMLARI ÖĞRENMEDE KAVRAMSAL DEĞİŞİMİN KOLAYLAŞTIRILMASI BOZKOYUN, Yasin Yüksek Lisans, Orta Öğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ömer GEBAN Eylül 2004, 91 sayfa Bu araştırmanın amacı,benzetmelerle desteklenmiş kavramsal değişim metinlerine dayalı öğretimin lise 2.sınıf öğrencilerinin reaksiyon hızlan konusunu anlamalanna,kavram yanılgılarını azaltmalarına ve kimya dersine olan tutumlarına etkisini incelemektir. Çalışmada aynı kimya öğretmenin eğitim verdiği 56 lise ikinci sınıf öğrencisi yer almıştır.Çalışma ATATÜRK Anadolu Lisesinde 2003-2004 öğretim yılı bahar döneminde gerçekleştirilmiştir. Çalışma için iki grup oluşturulmuştur.Deney grubunda,reaksiyon hızlan konusu işlenirken benzetme destekli kavramsal değişim metinleri kullanılmıştır. Kontrol grubunda ise geleneksel kimya öğretim metodu kullanılmıştır.Öğrencilerin reaksiyon hızları konusundaki başanlarını belirlemek için reaksiyon hızı kavranılan testi uygulanmıştır.Öğrencilerin kimya dersine olan tutumlarım belirlemek için kimya dersi tutum ölçeği kullanılmıştır.Öğrencilerin bilimsel işlem becerilerini ölçmek için ise bilimsel işlem beceri testi uygulanmıştır. vıÇalışmanın hipotezlerini test etmek için Varyans analizi ve Ortak Değişkenli Varyans Analizi istatiksel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Analiz sonuçlan benzetme destekli kavramsal değişim metinlerini kullanan öğrencilerin reaksiyon hızları konusundaki başarılarının geleneksel kimya öğretim metodunu kullanan öğrencilere göre daha yüksek olduğunu göstermiştir.Aynca, benzetme destekli kavramsal değişim metinlerini kullanan öğrencilerin kimya dersine olan tanımlarının pozitif yönde değiştiği gözlenmiştir.Bilimsel işlem becerisi, öğrencilerin reaksiyon hızlan ile ilgili kavramlan anlamalarım etkileyen önemli bir faktördür. Bu arastama sonuçlan ve geliştirilen yöntemler bakımından araştırmacılara ve kimya öğretmenlerine katkı sağlayabilir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Benzetme Destekli Kavramsal Değişim Metinleri, Geleneksel Kimya Öğretim Metodu, Kavram Yanılgısı, Bilimsel İşlem Becerisi, Kimya Dersi Tutum Ölçeği vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FACILITATING CONCEPTUAL CHANGE IN LEARNING RATE OF REACTION CONCEPTS BOZKOYUN, Yasin M.S., Department Secondary Science and Mathematics Education Supervisor: Prof. Dr. Ömer GEBAN September 2004, 91 pages The main aim of this study to investigate the effectiveness of conceptual change texts oriented instruction accompanied with analogies over traditionally designed chemistry instruction on overcoming 10th grade students' misconceptions, their understanding of rate of reaction concepts and attitude towards chemistry as a school subject. 56 tenth grade students from two classes of a chemistry course taught by the same teacher in the ATATÜRK Anatolian High school, participated in the study. This study was carried out in 2003-2004 spring semester. There were two groups in the study. Experimental group was instructed with conceptual change texts oriented instruction accompanied with analogies and the control group was instructed by traditionally designed chemistry instruction over a period of four weeks. IVTo investigate the effect of treatment, Rate of Reaction Concepts Test and Attitude Scale Toward Chemistry as a school subject were administered to all students in both groups at the beginning and end of the treatment. To evaluate students' science process skills, Science Process Skills Test was administered before treatment. To test the hypothesis of the study ANOVA and ANCOVA were used. The result of the study showed that students in conceptual change texts oriented instruction accompanied with analogies got higher average scores in Rate of Reaction Concepts Test than traditionally designed chemistry instruction. Also, students in experimental group indicated a higher positive attitude toward chemistry as a school subject. In addition, science process skill was a strong predictor for the achievement related to rate of reaction concepts. Results and strategies that were developed for this study may be used by teachers to reduce and eliminate students' misconceptions about the rate of reaction concepts. KEYWORDS: Conceptual Change Texts Oriented Instruction Accompanied with Analogies, Traditionally Designed Chemistry Instruction, Misconception, Attitude Scale Toward Chemistry as a school subject, Science Process Skills