Atomla ilgili kavram karikatürleri ile desteklenmiş çevrim içi fen bilimleri derslerinin tasarlanması ve değerlendirilmesi
Design and evaluation of online science courses supported by atomic concept cartoons
- Tez No: 725010
- Danışmanlar: PROF. ŞENGÜL ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Kimya, Science and Technology, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ülkemizde yaşanan yeni Koronavirüs salgını nedeniyle öğretim uygulamaları çevrim içi ortamda gerçekleştirilmiştir. Bu süreçte öğretmenlerin çevrim içi derslerde en çok sorun yaşadıkları durumların ders öncesi hazırlık ve ders işleme süreci olduğu bildirilmiştir. Dolayısıyla çevrim içi ortamda yürütülen derslerin hem öğrenciler arasındaki etkileşimi hem de kavram öğrenmeyi artıracak şekilde düzenlenmesi önem arz etmektedir. Bu araştırmada, atom kavramı konusunda kavram karikatürleriyle desteklenmiş kavramsal değişim yaklaşımına uygun fen bilimleri dersleri tasarlamak ve çevrim içi ortamdaki uygulama sürecini incelemek amaçlanmıştır. Tasarım ve geliştirme araştırması (TGA) yöntemine göre yürütülen bu araştırmada ADDIE modeli temel alınmıştır. Araştırma, Rize'nin Merkez ilçesinde bulunan bir ortaokulda öğrenim gören sayıları 18 ile 35 arasında değişen 7.sınıf öğrencileri ile yapılmıştır. Çevrim içi ortama aktif katılan 7 öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular öğrencilerin atom kavramı ile ilgili kavram yanılgılarına sahip olduklarını göstermiştir. Aynı zamanda çevrim içi yürütülen fen bilimleri derslerinde öğrencilerin kavramlarla ilgili fikirlerini belirlemede kavram karikatürlerinin kolaylaştırıcı bir etkisi olduğu, öğrenci-öğrenci ve öğretmen-öğrenci etkileşimine de katkı sağladığı anlaşılmıştır. Araştırmada yarı yapılandırılmış görüşmelerden yararlanılmıştır. Elde edilen nitel veriler içerik ve betimsel analize tabi tutulmuştur. Bu görüşmelerde öğrencilerin çevrim içi derslerle ilgili olumlu görüşleri ve zorlandıkları durumlar ortaya çıkmıştır. Bu aşamada elde edilen bulgular değerlendirilerek materyale son hali verilmiştir. Araştırma sonucunda, tasarlanan kavram karikatürleri ile desteklenmiş kavramsal değişim yaklaşımına uygun çevrim içi fen bilimleri derslerinin kavram öğrenmeyi ve sınıf içi etkileşimi artırdığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Due to the new coronavirus epidemic in our country, teaching practices were carried out online. In this process, it has been reported that the situations in which teachers have the most problems in online courses are pre-lesson preparation and coursework. Therefore, it is important to organize the courses conducted in the online environment in a way that will increase both the interaction between students and the learning of concepts. In this research, it is aimed to design science courses in accordance with the conceptual change approach supported by concept cartoons on the concept of atom and to examine the application process in the online environment. The ADDIE model was used as a basis in this research, which was carried out according to the design and development research (TGA) method. The research was conducted with 7th grade students, whose numbers range from 18 to 35, studying in a secondary school in the Merkez district of Rize. Semi-structured interviews were conducted with 7 students who actively participated in the online environment. The findings obtained from the research showed that the students had misconceptions about the concept of atom. At the same time, it has been understood that concept cartoons have a facilitating effect in determining students' ideas about concepts in online science courses and contribute to student-student and teacher-student interaction. Semi-structured interviews were used in the research. The obtained qualitative data were subjected to content and descriptive analysis. In these interviews, the positive opinions of the students about the online courses and the situations they had difficulties were revealed. At this stage, the findings were evaluated and the material was given its final form. As a result of the research, it can be said that online science courses in accordance with the conceptual change approach supported by the designed concept cartoons increase concept learning and in-class interaction.