An optimizing approach for highway safety improvement programs
Karayolu güvenliği iyileştirme programları için bir optimizasyon yaklaşımı
  1. Tez No: 153516
  2. Yazar: SERTER ZİYA ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. OSMAN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
öz KARAYOLU GÜVENLİĞİ İYİLEŞTİRME PROGRAMLARI İÇİN BİR OPTİMİZASYON YAKLAŞIMI ÜNAL, Serter Ziya Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Öğretim Görevlisi Dr. S. Osman Acar Mayıs 2004, 110 Sayfa Kazaların artan sosyal ve ekonomik maliyelerine kamuoyunun ilgisinin artmasıyla birlikte, karayolu güvenliği için yapılan iyileştirmeler, karayolu uzmanları için öncelikli hale gelmiştir. Ama, sınırlı bir bütçe ile bu önceliği sağlamak güçtür. Bundan dolayı, karayolu güvenliği iyileştirmeleri için var olan fonlardan etkin bir şekilde yararlanılmasını sağlamak gerekir. Karayolu uzmanları, karayolu güvenliğinin faydalarını maksimize etmek için genellikle optimizasyon yöntemlerine başvururlar. Bu tez çalışmasının amacı, bir grup kara noktadaki iyileştirme alternatiflerinin optimum seçimini, beklenen kaza sayılarındaki azalmayı maksimize edecek şekilde ve seçilen bu iyileştirmelerin uygulanması için gerekli olan projelerin maliyetleri toplamının mevcut bütçeyi aşmaması koşulunu sağlayabilecek bir bilgisayar programı geliştirmektir. Bu çalışmanın sonucu olarak“Kara Nokta Analiz viProgramı (BSAP)”adı verilen bir bilgisayar programı oluşturulmuştur. BSAP iki ayrı fakat birbirini tamamlayan programdan oluşur. Bunlar, Kullanıcı Ara Yüzü ve Asıl Analiz Programlarıdır. Asıl Analiz Programı optimizasyon sürecini içinde barındırır ve gerekli hesaplamaları MATLAB dilinde yazılmış olan, İkili Tamsayı Programlama (Binary Integer Programming) yöntemini kullanarak yapar. Kullanıcı Ara Yüzü Programı veri girişini düzenlemek ve kullanım kolaylığı sağlamak amacıyla VISUAL BASIC dilinde yazılmıştır. Anahtar kelimeler; trafik güvenliği, kaza kara noktası, böl-ve-smırla, ikili tamsayı programlama, karayolu güvenlik iyileştirmeleri, optimum fon dağılımı. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN OPTIMIZING APPROACH FOR HIGHWAY SAFETY IMPROVEMENT PROGRAMS ÜNAL, Serter Ziya M.S. Civil Engineering Department Supervisor: Instructor Dr. S. Osman Acar May 2004, 110 pages Improvements to highway safety have become a high priority for highway authorities due to increasing public awareness and concern of the high social and economic costs of accidents. However, satisfying this priority in an environment of limited budgets is difficult. It is therefore important to ensure that the funding available for highway safety improvements is efficiently utilized. In attempt to maximize the overall highway safety benefits, highway professionals usually invoke an optimization process. The objective of this thesis study is to develop a model for the selection of appropriate improvements on a set of black spots which will provide the maximum reduction in the expected number of accidents (total return), subject to the constraint that the amount of money needed for the implementation of these improvements does not exceed the available budget. For this purpose, a computer ivprogram, BSAP (Black Spot Analysis Program) is developed. BSAP is comprised of two separate, but integrated programs: the User Interface Program (UIP) and the Main Analysis Program (MAP). The MAP is coded in MATLAB and contains the optimization procedure itself and performs all the necessary calculations by using a Binary Integer Optimization model. The UIP, coded in VISUAL BASIC, was used for monitoring the menu for efficient data preparation and providing a user-friendly environment. Keywords; traffic safety, accident black spot, branch-and-bound, binary integer programming, highway safety improvements, optimal fond allocation.