Çarşamba Ovası'nda bazı çeltik (Oryza sativa L.) çeşitlerinin verim, verim öğeleri ve tane kalitesi üzerine bir araştırma
A Study to investigate relationships amonges yield, yield components and quality features of some rice varieties under Çarşamba plain conditions
- Tez No: 15362
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN KÖYCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
8. ÖZET Bu çalışma Çarşamba Ovası şartlarında bazı çeltik çeşitle rinin verim, verim komponentleri ve bunlar arasındaki ilişkileri araştırmak üzere 10 Mayıs 1989 tarihinde Samsun'un Çarşamba İlçesine bağlı Yamanlı Köyü mevkiinde çiftçi şartlarında kurul muştur. Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre üç tekerrürlü çalarak kurulan denemedeki parsellerde Ribe, Rocca, Baldo, Navi- le, Sirella, Euros, Canola, Rubino, K-424 çeşitleri yer almıştır. Hasat, çeşitlerin tam olum zamanı olan, 29 Eylül-3 Ekim 1989 tarihleri arasında yapılmıştır. Çeşitlerin gelişme süresi 118-141 gün arasında olmuştur. Araştırma sonunda fenolojik gözlemlerle birlikte istatistiki analizlerden elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir. 1. Denemeye alınan çeltik çeşitlerinin çeltik verimi, pirinç verimi, salkımda tane sayısı, salkımda tane ağırlığı, bin tane ağırlığı, randıman, hektolitre ağırlığı, amilaz oranı, ham protein oranı, pirinç tane boyutları arasında çok önemli farklılıklar bulunmuştur. 2. En yüksek çeltik verimi dekara 825.0 kg ile yalnızca Ribe çeşidinden elde edilirken, pirinç verimi yönünden dekara 466.3-456.6 kg ve salkımdaki tane sayısı yönünden de 101.8- 108.4 adet ile Ribe ve Baldo çeşitleri en üst grupta yer almış tır. 3. Salkımda tane ağırlığı bakımından en yüksek değer 4.00 gr ile Ribe çeşidinden alınırken, bin tane ağırlığı bakımından ise en yüksek değerler 37.07-38.83 gr arasında olmak üzere Eurose, Rocca, Baldo çeşitlerinden alınmıştır. 4. Denemede randımanı en yüksek çeşitler 7. 55.34-56.34 ile Baldo, Ribe, Navile ve Canola çeşitleri olmuştur. 5. Hektolitre ağırlığı en yüksek çeşit 56.17 kg ile Sirel-- 65 - la olmuştur. 6. Amilaz oranı en yüksek olan
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY This study was conducted to investigate relationships amongs yield, yield components and quality features of some rice varieties at a farmer field which is in Yamanli Village located on Çarşamba in May 10, 1989. Field trial was established in a Randomised Copmlete Blocks Design with three replications. In experiment ten varieties named as Ribe, Rocca, Bal do, Eurose, Navile, S i re 11a, Canola, Rub i no, Lido, K-424 were used. The varieties were harvested on between September 29- October 3 which were full- stage of crops. The growing period of crops varied between 118- 141 days. Results of this experiment can be summarized as fol lows s 1. Highly significant differences were found amongs paddy yields, rice yields, grain number and grain weight per panicle, 1000-grain weight, profit, hectolitre weight, amy lose and crude protein rates, rice grain dimensions of varieties. 2. The highest paddy yield