İzmir Eshot Şehirgazı Fabrikası'nda atık gazların incelenmesi ve alınması gereken önlemler
- Tez No: 1537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN MÜEZZİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET İzmir'de hava kirliliği yaratan çeşitli endüstrilerden bir tanesi de E.S.H.O.T, şehirgazı fabrikasıdır. Bu amaçla fabrika dökümhanesi, kornüllü fırın ve dış atmosferden çeşitli numuneler alınmış, S0? ve tozluluk analizleri yapılmıştır» SCk ölçümü Mest, Gaeke metoduna, tozluluk ise Hi-¥oi yöntemine göre yapılmış tır. Deneysel çalışmalar yaz ve kış olmak üzere 'bir yıl boyunca devası etmiş tir. Çalışmanın yapıldığı dönemde dik fırın onarım nedeniyle devre-dışı oldu ğundan buradan numune alabilmek mümkün olmamıştır. Sonuçlar işyeri atmosferi, baca çıkışı ve dış atmosfer olmak üzere üç ortama göre değerlendirilmiştir. İşyeri atmosferi ve baca çıkışı hava kalitesi korunması yönetmeliğine, işyeri atmosferi 'ise SOg için parlayıcı, patlayıcı tehlikeli ve zararlı maddelerle çalışılan işyerlerinde ve işlerde alınacak tedbirler hakkındaki tüzüğe; toz luluk için de sanayide tozdan ileri gelen tehlikelerin değerlendirilmesi ko nulu yönetmeliğe göre sonuçlandırılmıştır. Yönetmeliklere göre yapılan değerlendirmeler sonucunda SQ~snin Ümitlerin bir hayli altında kaldığı, tozluluğun ise limitleri aştığı görülmüştür. Li mitlerin altında kalmış olsa da S02 kirliliğinin özellikle dik fırın.devreye girdiğinde sorunların olabileceği Varsayılarak tozluluk ve SQj> kirliliğini önlemek amacıyla fabrika için çeşitli öneriler getirilmiştir» iv
Özet (Çeviri)
i ABSTRACT E.S.M.Q.T. city gas factory is one of the air polluting industries among many others in Izmir. Because of this,. many samples were taken from foundry, coke- oven and outer -atmosphere of the factory in order to analyse dust and S02 contents. SCL measurements were carried out according to West-Gaeke and particulates were sampled by Hi-¥oi samplers. Experimental studies were carried out in winter and summer seasons in the same year. No samples could be obtained from the perpendicular oven because of its reparrment during the study time. The results were evaluated at three different points at -.the factory site which are work place atmosphere, flue exit and outer atmosphere. Outer atmosphere and flue exit results Mere compared with the air-quality control regulation. 50-, values determined in this study for the work place Mere evaluated depending on the regulations for the prevention of work places dealing with harmful, flammable dangerous materials. On the other hand dust values were evaluated depending on the regulations for dangers caused by dust in certain industries. These evaluations according to these regulations made it clear that S0? values were under the limits while dust values were higher than the limits. Even though values of 50^ are under the limits it is assumed to create potential problems in the atmosphere surrounding the factory- Depending on. the results obtained from this study some suggestions &re made for control of S0? and dust emissions from the factory.