Konya'da kültürü yapılan Agaricus bisporus (lange)sing'un ağır metal birikiminin araştırılması
Investigation on heavy metal accumulation of Agaricus bisporus (lange) sing cultured in Konya
- Tez No: 153777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Bu çalışma 2002-2003 yıllarında Konya'da Agaricus bisporus üretimi yapan üreticilerden alman örnekler üzerinde yapılmış ve bunların ağır metal içerikleri araştırılmıştır. Çalışmada 4 örnek kullamlmıştrr. Laboratuvar ve analiz çalışmaları sonucunda bu örneklerdeki 10 elementin miktarları (Cu, Fe, Mn, Co, Zn, Ni, Cd, Pb, Tl, Se ) mg/kg kuru ağırlık (KA) olarak tespit edilmiştir. Elementlerin analizi ICP- AES Varian cihazında yapılmıştır. 10 ağır metale ait en yüksek değerleri içeren örnekler ve ortalama miktarları şöyledir; 4 no'lu örnekte Cu; 59.2mg/kg KA., Fe; 71.6 mg/kg KA.ve Se; 0.5 mg/kg KA. 3 no'lu örnekte Cd; 3.1 mg/kg KA., Pb ; 1.6 mg/kg KA. ve Co; 0.1 mg/kg KA. 1 no'lu örnekte Zn; 89.7 mg/kg KA., Mn; 8.10 mg/kg KA., Ni; 1 mg/kg KA., Tl; 1.3 mg/kg KA. ve Co; 1 mg/kg KA'dır. Çalışmada örneklere ait ağır metal içerikleri çizelgeler halinde sunulmuştur. Sonuçlar grafik çizimleriyle desteklenmiştir.ANAHTAR KELİMELER : A. bisporus, ağır metal
Özet (Çeviri)
This study was based on specimens which was taken from producers of Agaricus bisporus in Konya in 2002-2003 and their heavy metal contents were investigated. In this study, four specimens were used. As a result of laboratoiry and analyses studies,contents often elements (Cu, Fe, Mn, Co, Zn, Ni, Cd, Pb, Tl, Se ) in those specimens were determined as mg/kg dry weight(KA). The analyses of these elements were made with ICP-AES Varian system. Specimens having the highest level of contents often heavy elements and the amounts of the elements were given;. In the specimen numbered 4, Cu; 59.2mg/kg KA., Fe; 71.6 mg/kg KA.ve Se; 0.5 mg/kg KA. Cd; in the specimen numbered 3, 3.1 mg/kg KA., Pb ; 1.6 mg/kg KA. ve Co; 0.1 mg/kg KA. in the specimen numbered 1, Zn; 89.7 mg/kg KA., Mn; 8.10 mg/kg KA., Ni; 1 mg/kg KA., Tl; 1.3 mg/kg KA. ve Co; 1 mg/kg KA. In this study, the heavy metal contents belong to the specimens were presented with tables. The results were supported with graphs.KEY WORDS: A. bisporus, heavy metal