Örgüt kültürü ve iş tatmini arasındaki ilişki; Konya ilinde bir uygulama
Relationship between organizational culture and job satisfaction; An application in Konya province
  1. Tez No: 537640
  2. Yazar: AGAH KARABIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY ÜNÜSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalıĢmanın amacı, örgüt kültürü ve iĢ tatmini arasındaki iliĢkinin incelenmesinde, Konya ili sınırları içindeki bir kamu kurumu çalıĢanlarının bakıĢ açılarının değerlendirilmesi amaçlanmıĢtır. AraĢtırmanın amaçları Ģu Ģekilde sıralanabilir:  ÇalıĢanların örgüt içi iĢ tatmin düzeylerinin belirlenmesi  Örgüt kültürü ve iĢ tatmini arasındaki iliĢki düzeyinin belirlenmesi  Mavi yaka ve beyaz yaka çalıĢanların, örgüt kültürü ve iĢ tatmin düzeylerinde anlamlı farklılık olup olmadığının belirlenmesi. Yapılan çalıĢmada, yaĢ grupları, cinsiyet, çalıĢma süresi, gelir durumu ve iĢletmedeki görevi olmak üzere beĢ değiĢken üzerinden Konya'daki kurumlarda örgüt kültürü ve iĢ tatmini düzeyleri belirlenmeye çalıĢılmıĢtır. ÇalıĢmanın evrenini, Konya ilinde bir kamu kuruluĢunun çalıĢanları oluĢturmaktadır. Bu kuruluĢta kadrolu olarak 13 beyaz yaka, 72 mavi yaka çalıĢan arasında araĢtırma yürütülmüĢtür. AraĢtırmanın evreni amaçlı örnekleme yöntemi kapsamında örnekleme hatası 0,5 alınarak toplamda 85 adet çalıĢan araĢtırma kapsamına alınmıĢtır. AraĢtırma kapsamında çalıĢanlara anket uygulanmıĢ ve anket sonuçları SPSS 20.0 programı kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilmiĢtir. ÇalıĢmaya göre, örgütsel kültür ve iĢ tatmini algısı düzeyi kadınlara göre erkeklerde daha yüksek görülmüĢ olup, katılımcıların örgütsel kültür ve iĢ doyumuna yönelik algılarının çalıĢma sürelerine göre farklılaĢıp farklılaĢmadığı hususunun incelenmesi neticesinde, 1 yıldan az çalıĢma süresine sahip katılımcıların örgüt kültürü vi ve iĢ tatminine yönelik algıları, 11 – 15 yıl arası çalıĢma süresine sahip katılımcılara göre daha yüksek olduğu tespit edilmiĢtir. ÇalıĢmada ulaĢılan baĢka bir sonuç ise, 1603-2000 lira arasında gelir durumuna sahip çalıĢanların iĢ tatmini ve örgüt kültürüne yönelik algı düzeyi, 5000 lira ve üzerinde gelir durumuna sahip çalıĢanlara göre daha yüksek olduğudur. Son olarak çalıĢmada, örgütsel kültür algısı ve iĢ tatmini düzeyinin beyaz yakalılarda mavi yakalılara göre daha yüksek olduğu tespit edilmiĢ olup, ankete katılan çalıĢanların iĢ tatmini ile örgütsel kültür algıları arasında yüksek düzeyde, pozitif ve istatistiksel açıdan anlamlı bir iliĢkinin olduğu görülmüĢtür (r=0,77; p=0.00). Buna göre, iĢ doyumu arttıkça örgütsel kültür algısının da artıĢ gösterdiği yorumu yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the perspectives of employees of a public institution within the boundaries of Konya province in the review of the relationship between organizational culture and job satisfaction. The objectives of the research can be listed as follows:  Determining employees' job satisfaction levels within the organization  Determining the level of relationship between organizational culture and job satisfaction  Determining whether there are any significant differences in the levels of organizational culture and job satisfaction of blue-collar and white-collar employees. In this study, the levels of organizational culture and job satisfaction were tried to be determined in the institutions in Konya by means of five variables such as age groups, gender, working time, income status and duty in the enterprise. The universe of the study is composed of the employees of a public institution in Konya. 13 white-collar employees and 72 blue-collar employees were surveyed. The universe of the study was included within the scope of a total of 85 employees by taking the sampling error as 0,5. A survey was applied to the employees and its results were analysed statistically by using SPSS 20.0. According to the study, the level of organizational culture and job satisfaction perception is higher in males than in females and as a result of reviewing whether perceptions of the participants on organizational culture and job satisfaction differ with viii respect to working hours, it was determined that perceptions of the participants who have less than a year working time in terms of organizational culture and job satisfaction are higher than perceptions of the participants who have working time between 11 and 15 years. Another result of the study is that the level of perception of employees with an income status between 1603 and 2000 TL on job satisfaction and organizational culture is higher than the level of perception of employees with an income status of 5000 TL and over it. Finally, it was found that the level of organizational culture and job satisfaction was higher in white-collar employees than blue-collar employees and it was seen that there is a high positive and statistically significant relationship between the job satisfaction and organizational culture perceptions of the surveyed employees (r=0,77; p=0.00). Accordingly, it can be said that the perception of organizational culture increases as job satisfaction increases.