Karsinoembriyojenik antijen (CEA)'ın insan mide mukozasında fötus, çeşitli yaş gruplarında ve patolojik olaylarda birbirleriyle kıyaslı yorumu
- Tez No: 15379
- Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ ÖZORAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
43 ÖZET Bu çalışmada 7 fötal, 13 normal ve 50 adet çeşitli patolojik gastrik antrum örnekleri CEA pozitifliği, PAS/AB(pH 2.5) reaksiyonları ve yapısal özellikleri yönünden ışık mikroskobu düzeyinde değerlendirildi. HID/AB(pH 2.5) boyasıyla gösterilen asit mukosubstanslarin embriyolojik gelişim sürecinde diferansiyasyon ve matürasyon ile ilişkisi araştırıldı. CEA nın proliferasyon bildiren bir antijen olduğu, bunun embriyolojide ve patolojide tanı ve araştırma tekniği olarak değeri tartışıldı. Embriyolojik proliferasyonun bir kriteri olması nedeniyle CEA fötal matürasyon sürecinde azalmakta, bu ise CEA ile ters orantılı olarak hücre matürasyon düzeyi açısından bilgi verici olmaktadır. Yukarıda belirtilen nitelikler embriyolojik çalışmalarda CEA nın önemli bir yeri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
44 SUMMARY In this study, CEA positivity and PAS/AB(pH 2.5) reactions and structural properties were studied in 7 fetal, 13 normal gastric antrum, 50 cases of various pathological gastric antrum at the light microscopy level. During the embryonic period, the relation ship between- the precence of acid mucosubstances by staining HID/AB(pH 2.5) and differantiation and maturation is discussed. The value of CEA known as a proliferation antigen is also discussed as a research and diagnostic technic in Embryology and pathology. CEA an a criteria of embryologic proliferation decreases during fetal maturation and this results shows that CEA is considerable on maturation level of the cell.