Kolorektal kanser tanısında MIF ve CEA'nin değeri
  1. Tez No: 30107
  2. Yazar: BİLGE ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER KUTLUAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Spesifik antijen ile uyarılan duyarlı T lenfositlerin den, belirli bir inkübasyon periyodunda salınan MIF aktivite- sinin ölçümü, insan tümör antijenlerine karşı bağı-şıklık ceva bının ölçümü için, standart, inceleyici bir metoddur. Çalış malarımızda, kolorektal kanserli hastaları erken safhada tes pit etmeye yardımcı olabilecek bir yöntem geliştirmek amaçlan mış olup, kanser antijeni ile uyarılmış hasta lenfositlerin den salman mediatörlerin kobay makrofajlarının göçü üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaç için, kolorektal kanser tanısı konmuş 10 hasta nın, gastrointestinal sistem kanseri tanısı konmuş 10 hasta nın ve kontrol grubu olarak 10 sağlıklı kişinin MIF aktivite- leri ve CEA düzeyleri saptanmıştır. Hasta T lenfositlerinin uyarımları için kolorektal tümör ekstraktları, MIF aktivitelerinin ölçümleri için indikatör hüc reler olarak kobay makrofajları kullanılmıştır. Kolorektal kanserli ve diğer gastrointestinal sistem kan serli hastaların incelenmesinde, her iki grupta da MIF cevapla rının artışı arasında bir anlam varken, bu anlamlılık CEA dü zeylerinde görülmemiştir. Buna göre, kolorektal kanserli has taların erken teşhisinde, MIF' in CEA 'den daha yararlı bir test olacağı kanısına varılmıştır. -41-
Özet (Çeviri)
SUMMARY Measuring of MIF (Migration Inhibition Factor) activation which release a certain incubation period from sensible T lymphocytes stimulated by spesific antigen is standart and valuable method for measuring immune response against human tumor antigen. We aimed to develop a method in which to help diagnose in early stage of patients with colorectal cancer so, the influence an the migration of guinea-pig macrophages of released mediators from patient lymphocytes which is sensitized by cancer antigen were investigated. For this purpose, MIF activity and CEA (Carcino embriyo- nic antigen) concentrations were estimated in 10 patients diag nosed as colorectal cancer, 10 patients diagnosed as gastro intestinal system cancer and in 10 healthy controls. Colorectal tumor extracts for the stimulation of patient T lymphocytes and guinea-pig macrophages as indicator cells for measuring of MIF activity were used. In evaluation of both patients with colorectal and gastro intestinal system cancer showed that a significant increase in MIF responds whereas there were no significance in CEA con centrations. As a result, MIF may be more valuable test than CEA in early diagnosis of patients with colorectal cancer. -42-