Formula 1 yarışının Türkiye'nin imajına etkisi
The influence of formula 1 grand prix on Turkey's image
- Tez No: 153794
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BAHTIŞEN KAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
IV ÖZET ARIĞ, Duygu. Formula 1 Yanşı'nın Türkiye'nin İmajına Etkisi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2006. Bu çalışmanın amacı, ülkemizde, birincisi 2005 yılında gerçekleştirilen Formula 1 organizasyonunu izleyenlerin, izlemeyenlere göre Türkiye hakkında daha olumlu bir imaja sahip olduğu şeklindeki hipotezi test etmektir. Bu amaçla, yapılması gereken karşılaştırmalı analiz için internet üzerinden 167'si Formula l'i izlemiş, 104'ü izlememiş olmak üzere toplam 271 yabancıdan anket toplanmıştır. Ulaşılan sonuçlara göre, ülke imajım oluşturan bileşenlerden kültürel olanaklar, tarihi yerler, yerel mutfak ve yiyecek kalitesi değişkenleri olmak üzere yirmi değişkenin dördünde örneklemler arası anlamlı bir farklılaşma olduğu görülmüş, ancak bu değişkenler açısından yapılan karşılaştırma sonucunda çalışmanın hipotezi reddedilmiştir. Anahtar Kelimeler Formula 1, Ülke İmajı, Turistik İmaj, Dış Tanıtım, Kültürel ve Tarihi Varlıklar, Konaklama, Alışveriş, Siyaset ve Ekonomi, Yerel Mutfak ve Yiyecek Kalitesi, Sanayileşme
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ARI?, Duygu. The Influence of Formula 1 Grand Prix on Turkey's Image, Master Thesis, Ankara, 2006. The purpose of this investigation is to test the hypothesis of that Turkey has a more positive image according to the ones who watched the Formula 1 Grand Prix which was first organized in 2005 in Turkey than to the ones who did not watched. In order to make the comparative analysis totally 271 surveys have been collected from 167 foreigners who watched and 104 foreigners who did not. The results show that out of twenty country image components four variables - cultural facilities, historical places, local cuisine, and food quality - are significantly different, however according to the comparison in the context of those variables hypothesis of the present study is rejected. Keywords Formula 1, Country Image, Destination Image, International Publicity, Cultural and Historical Facilities, Accommodation, Shopping, Politics and Economy, Local Cuisine and Food Quality, Industrialization