Meme kanserinde gama glutamil transferaz, alkali fosfataz ve karsinoembryonik antijen'in tanı ve tedavideki önemi
- Tez No: 153843
- Danışmanlar: GÖNÜL YAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
- 47 - ÖZET Bu çalışmada, son yıllarda meme kanserli hastalarda, önemi vurgulanan biyolojik işaretlerden CEA, ALP ve GGTP de ğişiklikleri; tanı, metastazın erken saptanması ve tedavile rin değerlendirilmesi yönünden incelenmiştir. 13 operabl meme kanserinde preoperatif ve postoperatif evrede, 31 yaygın meme kanserli hastada ise kemoterapiden ön ce ve sonra serumda CEA, ALP ve GGTP tayinleri yapıldı. So nuçlar Tablo 2, 4, 5, 6, 7 ve 8 de gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
- 48 - SUMMARY In this study, the changes of biological markers such as CEA, ALP and GGTP are used in the diagnose of cancer, in the early detection of metastasis and in monitoring the cancer treatment. The serum ALP, CEA and GGTP activites are determined at the preoperative and postoperative stages of 13 operable breast cancers and before and after chemotherapy of 31 diffuse breast cancers. The results obtained are shown at Tables 2, 4, 5, 6, 7, 8.