Nodüler guatr hastalarının demografik özelliklerinin aile hekimliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of demographic properties of nodular guatr patients in family medicine
- Tez No: 537518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
NODÜLER GUATR HASTALARININ DEMOGRAFİK ÖZELLİKLERİNİN AİLE HEKİMLİĞİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Amaç: Bu çalışmada, Aile Hekimliği açısından nodüler guatr hastalarının demografik özelliklerinin benign-malign ayırımında etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Böylelikle gereksiz hasta sevkinin önlenmesinin hastanelerin hasta yükünün azaltılmasındaki önemi ve gereksiz kaynak kullanımının azaltılmasının öneminin vurgulanması amaçlanmıştır. Gereç - Yöntem: Çalışma, 2016 ve 2017 yılları arasında SBÜ İzmir Bozyaka Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde noduler guatr tanısıyla tedavi gören hasta dosyalarının retrosepektif olarak taranmış ve çalışmaya 129'u kadın< (%85,43), 22'si erkek (%14,56) toplam 151 hasta (yaş :20-79) dahil edilmiştir. Çalışmada 90 yaşından büyük hastalar, daha önce operasyon öyküsü olan hastalar, nüks tümörler, operasyon öncesi kemoterapi ve/ve ya radyoterapi alan hastalar, operasyonu kabul etmeyen hastalar ve gebe kadınlar çalışma dışı bırakılmıştır. Çalışmada hastaların yaş, cinsiyet, başvuru şikayeti gibi demografik verilerinin yanı sıra lökositoz ve tiroid ile ilgili biyokimya sonuçları (T3,T4,TSH,Anti T, Anti M) çekilen ultrason, sintigrafi çekilme durumu, patoloji değerleri ile yapılan ameliyat sonucuna göre benign malign olması durumuna ait veriler kaydedildi. Çalışmada toplanan verilerin analizi, istatistiksel yazılım paketi SPSS 23 (Staistical Package for the Social Sciences – IBM®) kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF DEMOGRAPHIC PROPERTIES OF NODULAR GUATR PATIENTS IN FAMILY MEDICINE ABSTRACT Objective: In this study, we aimed to investigate the effect of demographic characteristics of the patients with nodular goiter on the differentiation of benign-malignant. Thus, it is aimed to emphasize the importance of preventing unnecessary patient referral to reduce the burden of hospitals and the reduction of unnecessary resource utilization. Materials and Methods: The study was retrospectively scanned between 2016 and 2017 and the patients who were treated with nodular goiter in the General Surgery Clinic of SBU Izmir Bozyaka Training and Research Hospital were included in the study and 129 of them were female