Yumurtlama öncesi dönemde kalsiyum seviyesi farklı rasyonlarla beslemenin yumurtacı piliçlerde performans, kabuk kalitesi ve kemik mineralizasyonuna etkisi
Effect of feeding with diets containing different calcium levels during pre-laying period on performance, egg shell quality and bone mineralization of the pullets
  1. Tez No: 153928
  2. Yazar: ÜZEYİR TOMBUL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OKTAY YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YUMURTLAMA ÖNCESİ DÖNEMDE KALSİYUM SEVİYESİ FARKLI RASYONLARLA BESLEMENİN YUMURTACI PİLİÇLERDE PERFORMANS, KABUK KALİTESİ VE KEMİK MİNERALİZASYONUNA ETKİSİ Uzeyir TOMBUL Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Oktay YÂZĞAN 2004, 100 Sayfa Jüri : Prof. Dr. Oktay YAZGAN Prof. Dr. Yılmaz BAHTİYARCA Yrd.Doç. Dr. Sinan Sefa PARLAT Yumurtacı piliçleri büyüme döneminin son safhasında (16-20. haftalar arasında) farklı seviyelerde kalsiyum içeren( % 2.0, 22.5, 3.0, 3.5, 4.0 ) rasyonlarla beslemenin yumurtacı piliçlerde performans,yumurta verimi, yumurta kabuk kalitesi, kemik mineralizasyonu ve müteakip yumurtlama dönemi performansa etkisinin incelendiği iki aşamalı bir araştırma yapılmıştır. Araştırma 16-20 haftalar arası birinci aşama, 20- 36 haftalar arası ikinci aşama olmak üzere 140 gün süreyle 28' er günlük 5 peryodda yürütülmüştür. Araştırmanın birinci aşamasında 4 haftalık 1 peryod halinde(28 gün)16-20 haftalık yaştaki 200 adet yumurtacı piliç 5 farklı kalsiyum seviyesi içeren rasyonlarla yenilenmişlerdir. Araştırmanın ikinci aşaması aynı hayvan materyalinin standart yumurta tavuk yemi (% 3.95 Ca içeren) ile yemlenerek 28' er günlük 4 peryod halinde 20-36 haftalık yaştaki 180 adet yumurta tavukları ile yapılmıştır. Tesadüf parselleri deneme planında kurulan araştırmada 5 farklı Ca seviyesi 4 tekerrürlü olarak denenmiştir. Her bir tekerrürde birinci aşamada 10 adet, ikinci aşamada 9 adet hayvan kullanılmış ve deneme süresince hayvanlara yem ve su ad- libitum olarak sağlanmıştır. Kemik karakterleri ve plazma Ca ve P seviyeleri araştırmanın birinci ve ikinci aşamasının sonunda alınan kan numuneleri ve kurutulmuş tibia kemiğinde tespit edilmiştir. Araştırmanın birinci aşamasında rasyon Ca seviyesinin grupların deneme sonu canlı ağırlığım (CA), canlı ağırlık artışım (CAA), yaşama gücünü (YG), kuru kemik ağırlığım (KKA), kemik külünü (KEK), kemik Ca ve P seviyelerini ve plazma Ca ve P seviyelerini önemli derecede etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis Effect of Feeding with Diets Containing Different Calcium Levels During Pre-Iaying Period on Performance, Egg Shell Quality and Bone Mineralization of the Pullets. Üzeyir TOMBUL Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Prof. Dr. Oktay YAZGAN 2004, 100 pages Jüri : Prof. Dr. Oktay YAZGAN Prof. Dr. Yılmaz BAHTİYARCA Yrd.Doç. Dr. Sinan Sefa PARLAT This study was conducted to determine the effect of pre-laying levels of dietary calcium on laying performance, egg shell quality, bone mineralization. The experiment was carried out for five 28 days periods and, first and the second stages of the experiment were between 16 to 20 and 20 to 36 weeks, respectively. A total of 200 layers pullets (at 16 weeks of age) were fed with diet containing 5 different levels of calcium during 4 weeks in the first stage of the experiment. The same pullets were used during 20 to 36 weeks of period (the second stage). In the study, five different levels of calcium (2.0, 2.5, 3.0, 3.5 and 4.0 Ca %) were tested in four mreplicates. In the first and second stage of the experiment 10 pullets and 9 hens were used in each replicates, respectively. Feed and water were provided for ad-libitum. The bone characteristics and plasma Ca and P levels were determined from blood samples and dried tibias which were taken pullets and hens at the and of and the second stages of the experiment. All dietary Ca levels did not significantly effect final body weight (FBW), body weight gain (BWG), survival rate, dried bone weight (DBW), bone ash (BA), bone calcium (BCa) and phosphorus (BP) contents, plasma calcium ( PCa) and phosphorus (PP) levels at the first stage of the experiment.However, dietary Ca levels had significant effect on average feed intake (PO.05). Feed intakes of the groups fed with 3.5 and 4.0 % calcium were significantly higher (PO.05) than that of group fed with 3.0 % calcium. In the second stage of the experiment, dietary Ca levels were not significantly effect the BW, BWG, survival rate feed conversion ratio (feed/egg mass), egg yield, egg weight, egg mass, classification of eggs, egg shell quality (shell weight for the unit surface area, Ca content of egg shell), DBW, BA.