Cauchy-Toeplitz ve Cauchy-Hankel matrislerinin singüler değerleri
Singular values of Cauchy-Toeplitz and Cauchy-Hankel Matrices
  1. Tez No: 153929
  2. Yazar: MAKBULE ÖZLEM YILDIRIM EVCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DURMUŞ BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi CAUCHY-TOEPLITZ VE C AUCHY-HANKEL MATRİSLERİNİN SİNGÜLER DEĞERLERİ Makbule Özlem YILDIRIM (Evci) Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Durmuş BOZKURT 2004, 39 sayfa Jüri: Prof. Dr. Durmuş BOZKURT Yrd. Doç. Dr. Süleyman SOLAK Doç. Mehmet KARADENİZ Cauchy-Toeplitz matrislerinin singüler değerleriyle G. SzegÖ ilgilenmiş ve bununla ilgili bir problem ortaya koymuştur. Daha sonra bu matrisler Moler'din dikkatini çekmiş ve Moler deneysel olarak bu matrislerin singüler değerlerinin çoğunun rc'ye yaklaştığını tespit etmiş, ama bu analitik olarak S.V. Parter tarafından çözülmüştür. E.E. Trytyshnikov g=l/2 ve h=l özel durum için bu matrisin singüler değerleri için bir alt sınır bulmuştur [11]. D. Bozkurt bu matrisin genel halinin Euclide normu için bir alt ve üst sınır bulmuştur [2]. R.Türkmen, g/h £ Z olmak üzere g=l/k ve h=l olarak genel Cauchy Toeplitz matrisleri için bir alt ve üst sınır bulmuştur. Yine aynı şartlar altında Cauchy-Hankel matrisleri için bir üst sınır tespit etmiştir. Ayrıca, Cauchy-Toeplitz ve Cauchy-Hankel matrislerinin Hadamard çarpımlarının Euclides normu için bir alt ve üst sınır bulmuştur [12]. ANAHTAR KELİMELER: Matris Normu, Cauchy-Toeplitz matrisleri, Cauchy-Hankel matrisleri, spektral norm, Hadamard Çarpım, Singüler Değerler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Post Graduate Thesis SINGULAR VALUES OF CAUCHY-TOEPLITZ AND CAUCHY-HANKEL MATRICES Makbule Özlem Yıldırım (Evci) Selçuk Universtiy Graduate School of Natural and Applied Science Department of Mathematics Supervisor: Prof. Dr. Durmuş BOZKURT 2004, 39 pages Jury: Prof. Dr. Durmuş BOZKURT Asssit. Prof. Dr. Süleyman SOLAK Assoc. Mehmet KARADENİZ G. Szegö interested in the singular values of Cauchy-Toeplitz matrix and put forward a problem. Later, these matrices attaracted the attention of Cmoler, who had experimentaly discovered that most of their singular values are clustered near % Recently S.V. Parter gave an explanation of this phenomenon. E.E. Trytyshnikov obtanined a lower bound for the spectral norm of Cauchy-Toeplitz matrix such that h=l and g = A D.Bozkurt, found a lower and upper bound for the general condition of Euclidean norm of Cauchy-Tooplitz matrices. R.Türkmen, established a lower and an upper bound for the spectral norms of the general Cauchy-Toeplitz matrix such that g=l/k ve h=l moreover, we have obtained an upper bound for the spectral norm of Cauchy-Hankel matrix such that g=l/k and h=l. In addition, we have established a lower and an upper bounds for the Euclidian norm the Hadamard product of these matrices. KEYWORDS: Matrix norm, Cauchy-Toeplitz matrices, Cauchy-Hankel matrices, spectral norms, Hadamard product, Singular values.